Novotský volejbal šesťdesiatročný

Novoť - Toto okrúhle výročie najstaršieho športu v obci si v minulých dňoch pripomenula celá obec a na stretnutí nechýbali ani veteráni, či pamätníci tejto populárnej, a pre Novoť aj najúspešnejšej kolektívnej športovej hry


V bulletine, ktorý pri tejto príležitostí vydali organizátori sa uvádza, že volejbal ako hra vznikol v roku 1895 v USA pod názvom „minonette“ a v Novoti sa volejbal začal hrať už v roku 1951 vďaka vdp. farárovi Štefanovi Šmiheľovi. Prvé zápasy sa hrávali na trávnatom ihrisku vedľa staveniska školy a od roku 1954 už v telocvični. Za šesťdesiat rokov sa v Novoťskom volejbale vystriedali desiatky dobrých hráčov a časť s nich aj po rokoch prišla zaspomínať na ťažké i humorné začiatky. Na slávnostnej akadémii starosta obce ocenil najaktívnejších volejbalistov nad 50 rokov života. Ocenení boli: Štefan Veselovský st., Vavrín Kyrcz, Albín Veselovský, Anton Veselovský, Jozef Kyrcz, Štefan Fafalák, Ján Vlčák, Viktor Bulvas, Emil Žatkuliak, Viktor Žatkuliak, Jozef Chmeľ, Štefan Kormaňak, Július Kondela, Jaroslav Kubaček, Albín Vojtkuliak, Ľudovít
Janckulík, Dušan Sližik, Peter Dobrý, Dušan Nociar, Pavel Brnčál.
Organizátori nezabudli ani na volejbalistov, ktorí už nie sú medzi nami a symbolicky pripravili cenu „In memoriam“ .
Odmenení boli aj hráči, ktorí preslávili Novoť, keď úspešne účinkovali v II lige v sezóne 2006/2007 a v rokoch 2007 - 2009 dokonca hrávali I. ligu. Ocenení boli nasledovní volejbalisti: Jan Kuchťak, Roman Vrabček, Jakub Paták, Jozef Jašica, Marek Klimčik, Lukáš Veselovský, Jozef Hupka, Dušan Hupka, Jozef Kacko, Martin Gejdoš, Jaroslav Šebo, Ján Furdek, Radovan Pánik, trénerom tohto družstvá bol Ľuboš Paták st.
Za najlepšieho volejbalistu v šesťdesiatročnej histórii volejbalu bol zaslúžene vyhlásený Matej Paták, ktorý je majster ČR juniorov, účastník MS a ME kadetov a ich kapitán v reprezentácii a tohto roku získal s družstvom VKP Bratislava majstrovský titul. Pri tak slávnostnej príležitostí sa nesmelo zabudnúť na neúnavného organizátora, trénera, manažéra, hráča ale najmä propagátora tejto hry v Novoti na Štefana Veselovského ml., ktorý si prebral od starostu obce a predsedu TJ Ing. Františka Mikolajčíka ocenenie za rozvoj volejbalu v Novoti.
Účastníci v rámci občerstvenia dlho spomínali na ťažké začiatky, ale aj veľké úspechy tohto športu v Novoti.
V súčasnosti nám veľkú radosť robia naše kadetky, ktoré od roku 2009 úspešne reprezentujú našu obec v Krajských majstrovstvách.
Organizátori pripravili prehľad úspechov za posledné obdobie o čom svedčia desiatky pohárov, diplomov a cien z rôznych súťaži a turnajov na ktorých muži, ženy, kadetky, žiaci i žiačky reprezentovali Novoť.
Druhý deň osláv bol zameraný na športové zápolenie, kde všetky domáce družstva privítali zdatných súperov. Vyvrcholením športového dňa bol zápas medzi bývalými novotskými prvoligistami a bývalým extraligistom z Martina a Novoťania ani teraz nesklamali a porazili súpera po ťažkom boji súpera 3:2.
Vďaka nadšencom nášho volejbalu sa v Novoti uskutočnilo podujatie na ktoré účastníci budú dlho spomínať. Preto držme palce našim kolektívom, aby naďalej šírili dobre meno tejto prekrásnej loptovej hre.

Krátke video si môžete pozrieť TU


236


237


238


239


240


241


242


243


244


245


246


247


248

Štefan Kolenčík, kolencik@novot.sk
Stiahnute z Novoť - Nezávislý informačný portál