Najlepšiu obecnú stránku na Orave tvoria nadšenci

Novoť - Kto dnes nie je na internete, pre svet akoby neexistoval. Tomuto trendu sa v ostatných rokoch prispôsobujú aj oravské mestá a dediny. Niektoré ich weby sú super, na iných sa od založenia stránky nič nepohlo.


Stránky oravských samospráv sú rôznorodé. Na niektorej môže návštevník živo diskutovať o dianí v dedine či meste, ba dočká sa aj odpovede, ďalšie sú pred ním obrnené, iné vyzerajú ako fotografia - celé mesiace bez zmeny.

Námestovo nejde vzorom

V okrese Námestovo majú webstránky všetky samosprávy. Okresné mesto Bielej Oravy však nejde so svojou webovou stránkou okolitým obciam príkladom. Aj keď na nej návštevník nájde užitočné kontakty, s aktuálnosťou informácií je to horšie. Najaktuálnejšou novinkou stránky bola minulý týždeň pozvánka na mestské zastupiteľstvo, ktoré sa udialo ešte 8. marca.

Novotská je špičková

Top webstránku námestovského okresu má jednoznačne Novoť. Je to jediná obecná stránka, ktorá akoby mala vlastný redakčný kolektív, hoci s ňou pracujú len dvaja ľudia, ani nie pracovníci samosprávy. Stránka je skutočne aktuálnym zrkadlom života dediny, farnosti, školy a miestnych športovcov. Vrátane pestrej diskusie, do ktorej môže vstúpiť každý návštevník stránky. Stojí to obecnú kasu veľa?

„Ani nie, dvaja mládenci spravujú stránku z vlastnej iniciatívy. My im poskytujeme len informácie," hovorí starosta František Poleta a zároveň poukáže aj na nemilé skúsenosti s otvorenosťou stránky: „Niekedy ma to až štve, ako napríklad, keď sa v diskusii niekto ironicky opýta, či pôjdeme do projektov aj keď sa budú stavať šibenice - čo je na tom zlé, že predkladáme projekty a snažíme sa z únie získať čo najviac peňazí, kým sa dá? Čo to robíme pre seba? Veď škola či námestia obci zostanú, aj keď nás tu už nebude."

Výborný a aktívny web má aj najväčšia oravská obec, Zákamenné, aktuálne info z diania a všetko potrebné nájde aj návštevník stránky Vavrečky. Dobre sa dá orientovať a informovať na stránkach Oravskej Polhory, Rabče, Klina, Oravskej Lesnej, Hruštína a Babína, ale aj malého Ťapešova. No kým Polhorčania na stránke živo diskutujú, na ostatných spomenutých stránkach taká možnosť nie je.

Tri roky v skúšobnej prevádzke

Stránka bola označená ako podvodná a škodlivá. Jej prostredníctvom je možné kradnúť súkromné údaje, používať váš počítač na útoky na iné počítače alebo poškodiť váš systém - prečítate si, keď chcete navštíviť oficiálny web Oravskej Jasenice.

„Už sme tento problém raz mali, provajder závadu odstránil a teraz je to tam zas?" hnevá sa starosta Jozef Verček. „To bude už asi večný problém, najlepšie bude zrejme túto stránku zrušiť a urobiť úplne novú."

Návštevníka prekvapí aj stránka Bobrova, posledné novinky sú zo 7. apríla. Ibaže - z roku 2007. V záhlaví stránky sa dozviete, že stránka je ešte stále v skúšobnej prevádzke. Dojem „zaklincuje" jasavý oznam v pravom bočníku: Bobrov na webe!

Keď si skúsite zadať priamu adresu Zubrohlavy, dostanete sa na stránku súkromnej firmy, obchodujúcej so softvérom. Stránku obce si musíte vygoogliť. „Vôbec som o tom netušil," reagoval na to starosta Pavol Bugeľ. „Ani som sa doteraz o to nezaujímal, robila nám to dodávateľská firma. Viem, nie sú tam aktuálne veci, až na školu a šport, no obec nemá peniaze, aby niekoho za to platila. Zatiaľ som na to sám a nestíham."

Ďalšie obce Bielej Oravy majú stránky z hľadiska návštevníka priemerné, aktualizované s pomerne veľkým časovým odstupom. Najmenej aktívne sú internetové stránky Beňadova a Sihelného.

Prevzaté z týždenníka MY Oravské noviny


Administrátor, informacny_portal@novot.sk
Stiahnute z Novoť - Nezávislý informačný portál