Tragédia v Poľsku. Oravci súcitia

POĽSKO/NÁMESTOVO/NOVOŤ - Let poľského prezidenta na miesto najväčšej tragédie v histórii Poľska sa skončil tragicky. Lecha Kaczynského poznali aj Novoťania.


Irónia osudu. Išli si uctiť pamiatku 22,5-tisíca Poliakov popravených v apríli a máji 1940 a sami zahynuli. Lietadlo poľského prezidenta Lecha Kaczynského havarovalo pri prílete na letisko v ruskom meste Smolensk. Na palube bolo okrem prezidenta a jeho manželky viacero čelných predstaviteľov poľského spoločenského a náboženského života. Zahynulo tiež takmer celé velenie poľskej armády. V Poľsku vyhlásili týždňový štátny smútok.

S poľským prezidentom sa stretli osobne aj Oravci. Vlani navštívil Oravu. Bol v Novoti a Námestove, odtiaľ odišiel spolu so slovenským prezidentom do Jablonky. „Spoločná história, mentalita, blízkosť regiónov i ľudí, veľa spoločných projektov," tak zdôvodnil vtedy Lech Kaczynski príchod na slovensko-poľské pomedzie.

V Novoti si Kaczynski rozumel s dedinčanmi

Lech Kaczynski spolu so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom si vlani vo februári pozreli furmanské preteky v Novoti. Starosta František Poleta spomína na poľského prezidenta ako na pokojného, skromného človeka. „Viac dôležito sa správala jeho ochranka, ako on." Lech Kaczynski na Furmanských dňoch s úsmevom prijal i vtipnú poznámku od moderátora podujatia o jeho vzťahu ku koňom: Vieme, že ste priateľom zvierat, keďže máte doma kocúrika. „Vôbec sme vtedy nevnímali, že máme medzi sebou prezidentov dvoch štátov," povedal František Poleta. "Bezprostredne sa rozprávali s ľuďmi, rýchlo sa prispôsobili dedinskému prostrediu. To, čo sa stalo v Smolensku pri Katyni je tragédia. Už pred 70 rokmi tam zahynuli nevinní Poliaci. Teraz sa tragédia zopakovala. Úprimnú sústrasť našim susedom."

V Námestove si prezidenti vymenili vyznamenania

Primátor Námestova Ján Kadera vníma vlaňajšiu návštevu súčasne dvoch prezidentov ako historickú. „Nestáva sa to často. Prezidenti si u nás vymenili najvyššie štátne vyznamenania. Hovorili tiež o odkanalizovaní poľských obcí, z ktorých rieka Čierna Orava splavuje nečistoty do Oravskej priehrady. Lech Kaczynski prisľúbil pomoc cez eurofondy." Ján Kadera vnímal poľského prezidenta ako priateľského a vtipného. „Mal pravú slovanskú náturu. Zato ochranku mal svetovú."

Prevzaté z týždenníka MY Oravské noviny

Články z nášho portálu o návšteve prezidenta Poľskej republiky Lecha Kaczyńského v našej obci:

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

5. ročník Novotských furmanských dní v médiách

Fotografie z návštevy Lecha Kaczyńského v našej obci v sobotu 21. februára 2009


Privítanie chlebom a soľou


Na tribúne


Počas pretekov

Foto:
1 Stanislav Mikolajčík
2 Ľubomír Bystričan
3 Peter Zeman

Administrátor, informacny_portal@novot.sk
Stiahnute z Novoť - Nezávislý informačný portál