Súboj furmanských koní pripomínal súboj Titanov

Novoť - Atraktívnosť Novotských furmanských dní absolvovala „skúšku ohňom“ – divákov neodradil ani fakt, že stovky áut museli nechať ďaleko v dedine a do dejiska súťaže bolo treba šliapať aj tri kilometre.


NOVOŤ. Takmer päťtisíc ľudí sa prišlo znovu pozrieť na Novotské furmanské dni, ktoré sa minulú sobotu odohrávali v areáli PD Agrovex v Novoti už siedmy raz.
Organizátori nemali v úmysle organizovať žiadne megapodujatie, no zdá sa, že spomienky na predchádzajúce ročníky súťaže a jej dobrá povesť lákajú do Novote stále viac a viac divákov. Minulý rok si organizátori - PD Agrovex Novoť a Lesy SR, OZ Námestovo - mysleli, že päťtisíc divákov na súťaž prilákali Lech Kaczynski a Ivan Gašparovič. No tento rok je dôkazom, že lákadlom boli skôr silné kone, než prezidenti. Súťažný areál bol totiž divákmi nabitý takmer tak isto, ako vlani.

Viac ľudí potrebuje miesto

Dolina potoka vedúca k areálu PD Agrovex Novoť je pomerne úzka a viac divákov potrebuje viac miesta. A keďže rok čo rok pribúda aj stánkov s teplým občerstvením - tekutým aj niečím na zahryznutie, s postrojmi, ľudovými remeselnými výrobkami či jarmočnými drobnosťami, miesta na parkovanie rok čo rok ubúda. A to aj napriek tomu, že takmer všetci domáci prídu do areálu pešo, krátiac si cestu „cez kopec". Aj minulú sobotu polícia dohliadala na to, aby v doline nedošlo k dopravnému kolapsu a autá už o jedenástej predpoludním parkovali takmer do polovice dediny. No väčšine návštevníkov to nevadilo a poctivo si potrebné dva-tri kilometre odšliapali.

Ako súboj Titanov

Ako inak, 32 súťažiacich dvojíc furman - kôň najrýchlejšie absolvovalo rýchlostnú súťaž - slalom na snehu. Víťaz síce ani zďaleka nemal najlepší čas v histórii súťaže, no divákom to nevadilo, povzbudzovali ostošesť. Pri jazde zručnosti musel furman čo najrýchlejšie naložiť a vyložiť náklad a vrátiť sa aj s koňom a sánkami do východzieho bodu.
Pre lesné ťažné kone je najprirodzenejšia, ale súčasne aj fyzicky najnáročnejšia tretia disciplína - silový ťah. Toho roku kone ťahali v prvej fáze smrekový kmeň s objemom 1,8 m3, čo je cca 1,44 tony „mŕtvej" váhy. Tí, čo ho dotiahli do cieľa a chceli ísť ešte ďalej, pokračovali s ťahaním 2,22-kubíkového kmeňa, čo je viac ako 1,75 tony. Adrenalín stúpal a diváci vyhecovali kone k bravúrnym výkonom - ich súboj a chuť zabrať s maximálnym vypätím síl tak trochu pripomínali bájny súboj Titanov.

Zoro
Zoro Jána Bartoša z Novote sa snažil, až sa mu spod kopýt prášilo, no na takmer 1,5-tonový peň to nestačilo. Zato však bujarý Zoro dobre pozabával obecenstvo.

Majitelia trofejí

Do Novote prišli nielen oravskí furmani, ale aj ich kolegovia z Turca, Kysúc i susedného Poľska. V konečnom hodnotení v každej z disciplín stáli na stupňoch po dvaja hornooravskí furmani a jeden furman z poľskej Rycerky

V rýchlostnej súťaži zvíťazil Poliak Fajfer Bartek s koňom Vsekom s časom 2 min 2,7 sek. O päť sekúnd bol pomalší druhý Jána Bartoš z Novote so svojím Zorom. Tretí Ján Lieskovský ml. z Liesku s Pejom stratili na víťaza rovných sedem sekúnd.
Druhá disciplína - zručnosť furmana - bola jednoznačnou záležitosťou domáceho Albína Sochuliaka a jeho Peja, ktorí zvíťazili časom 9,68 sek. Za nimi o takmer štyri sekundy zaostali strieborní Ján Hlina zo Zábiedova s Gaštanom (13,66 sek), len o jedenásť stotín sekundy boli od nich horší Kazimir Zawada a jeho Gňady (PR).

V silovej súťaži zvíťazil favorit ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana Gaštan furmana Jána Hlinu zo Zábiedova, druhým najsilnejším koňom bol Vsek Fajfera Barteka a tretím Cigáň Rudolfa Ďuranu z Vavrečky.

Osobitnú cenu ministra si do trojlístka ocenení pridal Gaštan Jána Hlinu.

Fotogalériu k článku nájdete tu.

Stále čosi vylepšujú

„Ekonomická situácia je zložitá, no myslím si, že neusporiadať takéto pekné a hodnotné odujatie len pre peniaze by bola veľká škoda," povedal nám hlavný organizátor, predseda PD Agrovex Novoť Jozef Kondela. „Stále niečo drobné ešte môžeme aj vylepšiť, pre také množstvo ľudí na niekoľkohodinovom podujatí boli napríklad problémom toalety - drobnosť, ale veľmi potrebná. Preto sme tento rok zabezpečili aj TOY-toalety. Takisto urobí svoje širšia ponuka teplých špecialít v stánkoch, pretože v tej zime niečo teplé do žalúdka veľmi dobre padne."

Organizátori vždy pozývajú do Novote aj niekoho z najvyšších zástupcov rezortu pôdohospodárstva, toho roku prišiel minister Vladimír Chovan. Vďaka tomu možno na furmanských dňoch v Novoti stretnúť aj desiatky predsedov družstiev, farmárov či lesníkov, ktorí si sem prídu prerokovať najrôznejšie rezortné záležitosti. V sobotu sme v areáli stretli aj starostu Stanislav Ondríka z Vitanovej, ktorá usporadúva podobnú súťaž furmanov túto sobotu: „Prišli sme sa poučiť od skúsenejších, prečo nie? Veríme, že aj naša súťaž zaujme divákov, len nech sa prídu v sobotu do Vitanovej pozrieť, všetkých radi privítame!"

Prevzaté z http://orava.sme.sk/

Jazda zručnosti preverí nielen manuálnu zručnosť furmana, ale aj jeho umenie viesť koňa a súlad s ním.

Jazda zručnosti preverí nielen manuálnu zručnosť furmana, ale aj jeho umenie viesť koňa a súlad s ním.

Foto: MELÁNIA PASTVOVÁAdministrátor, informacny_portal@novot.sk
Stiahnute z Novoť - Nezávislý informačný portál