Novotský betlehem opäť v Bruseli

BRUSEL- Cyprián Serdel po roku opäť prostredníctvom vlastnoručne vyrezaného Oravského betlehema reprezentuje našu obec v Bruseli. Odteraz je jeho súčasťou starý Novotský kostol.


Na Orave je viacero majstrov, ktorí dokážu s drevom robiť zázraky. Jedným z nich je Cyprián Serdel z Novote, ktorý už štyri roky vyrezáva a postupne zväčšuje Oravský betlehem. V súčasnosti má už viac ako päťsto postavičiek a viacero veľmi zaujímavých budov.

Tento rok pribudli k maštaľke a drevenici vlci žerúci strhnutú ovcu, jelene bijúce sa v ruji, jazero s kačkami a rybárom, kováčska dielňa, v ktorej jeden učeň brúsi sekeru a druhý nesie vysmädnutému majstrovi pivo. Na komíne je bocian s rybou v zobáku. Všetky postavičky, budovy a zvieratá, sú vypracované do najmenších detailov.
Posledným, ale zároveň najväčším dielom majstra Cypriána z Novote, je kostol. „Kedysi stál v Novoti, ale v roku 1942 ho zbúrali a postavili nový. Pri jeho zhotovení som vychádzal z jedinej fotografie a z ústneho podania ľudí. Je vysoký 150 centimetrov a skladá sa z 15 tisíc častí. Len šindľov je desať tisíc a pokrývajú kostol aj vďaka môjmu otcovi, ktorý si ich vyrezávaním krátil dlhú chvíľu. Plot okolo kostola meria osem metrov,“ opísal výsledky tohtoročnej práce Cyprián Serdel.
Betlehem je v týchto dňoch vystavený v katedrále sv. Michala a sv. Guduly v Bruseli. Medzi 25 exponátmi z celého sveta je neprehliadnuteľný. Zastavujú sa pri ňom turisti a nešetria slovami chvály. Veľa z nich sa pred ním fotilo, aby im ostala pamiatka na toto výnimočné dielo. Arcibiskup Godfried Danneels, ktorý výstavu každoročne otvára, ostal prekvapený, ako sa náš Oravský betlehem rozrástol. Žasli aj poslanci poľského parlamentu, tak isto ako Slováci, ktorí ho okomentovali slovami: „Za chvíľu bude taký veľký ako betlehem v Rajeckej Lesnej.“
Otcom celej myšlienky zrodenia Oravského betlehemu je Pierre Khoudari, ktorý každoročne zabezpečuje vystavenie v Bruseli. Spolu s majstrom rezbárom konzultujú postup zväčšovania. „Plány na ďalšie rozšírenie už nosím v hlave, zatiaľ však ostáva tajomstvom. Prezradím však, že by to mali byť dve historické budovy z Novote. Už dlhšie chcem pomocou dreva ukázať aj jarné, letné, jesenné a zimné práce na poli a okolo domu. Uvidíme, čo sa mi v tomto roku podarí realizovať,“ priblížil C. Serdel ďalší postup prác na rozšírení betlehemu. Držíme mu palce a o rok uvidíme, čím nás prekvapí.

článok prevzatý z týždenníkaJán Mikolajčík, miki1@post.sk
Stiahnute z Novoť - Nezávislý informačný portál