Novotské grúňe v knihe Jara Sýkoru

NOVOŤ - Vo futuristickom átriu obchodného domu Klinec v Námestove sa vo štvrtok 23. marca uskutočnil krst knihy Obrazy starej Oravy fotografa Jara Sýkoru. V knižke sú čierno-biele fotky jesennej krajiny, krížnych ciest či novotských grúňov, ktoré Jaro Sýkora zhromaždil za desať rokov. Predovšetkým sa však zameral na starých ľudí starého oravského sveta.


Vo futuristickom átriu obchodného domu Klinec v Námestove sa vo štvrtok 23. marca uskutočnil krst knihy Obrazy starej Oravy fotografa Jara Sýkoru. Autora i dielo predstavil Milan Gonda, riaditeľ Oravskej knižnice Antona Habovštiaka, ako aj riaditeľ vydavateľstva Matice slovenskej Stanislav Muntág. Čečinou namočenou do vody publikáciu plnú fotiek starej Oravy pokropil primátor Námestova Ján Kadera.

V knižke sú čierno-biele fotky jesennej krajiny, krížnych ciest či novoťských grúňov, ktoré Jaro Sýkora zhromaždil za desať rokov. Predovšetkým sa však zameral na starých ľudí starého oravského sveta.

„Zachytil som Oravu v poslednom okamihu. Dovolím si tvrdiť, že dnes sa to už nepodarí nafotiť nikomu. Sú aj lepší fotografi, ale to, čo som fotil, zmizlo nenávratne späť. Myslím, že o pár rokov dokážu túto knihu ľudia pochopiť inak. Som rád, že sa nám ju podarilo vydať aj po mnohých peripetiách,“ povedal 54-ročný fotograf, ktorý obrazne prirovnal vydanie knihy k ťažkému pôrodu. „Už v roku 1975 som fotil starých ľudí, fascinovali ma a stále fascinujú. Veľa som sa potuloval, videl som, ako tvrdo musia robiť, a potom som začal objavovať silu fotografií. Stále som sa hľadal, v hline, dreve, ale fotografia mi padla do oka.

Chcel som zachytiť Oravu tak, ako som ju videl ja. Týchto starých ľudí som fotil desať rokov, bol som s nimi dennodenne, aby som ich dokonale spoznal, aby ma prestali vnímať. Lebo len vtedy sa mi podarilo nafotiť pekné fotografie, keď ma brali ako súčasť a neboli našpanovaní,“ povedal tesne po krste spokojný fotograf z Námestova. Opýtali sme sa ho, aký fotoaparát používa. „Najkvalitnejší Pentagon, často pokazený, ale naučil som sa s ním robiť.“

Erika Juráková(Orava)
Erika Juráková
(Orava)


Galéria k článku

Ukážky z knihy si môžete pozrieť TU.


Administrátor, informacny_portal@novot.sk
Stiahnute z Novoť - Nezávislý informačný portál