Viac ako päťdesiat postavičiek v Betleheme

NOVOŤ - Betlehem Cypriána Serdela z Novote je zložený z viac ako päťdesiatich postavičiek osôb a zvierat, no ešte stále nie je ukončený. Vystavený je u Cypriánových rodičov a pri skladaní mu pomáhal Patrik Šimiak od susedov. Jeho sestra Mária zase ozdobila vianočný stromček. Viac sa o šikovnom oravskom rezbárovi, ktorého betlehem je vystavený aj v Bruseli, dočítate v článku prevzatom z týždenníka Orava alebo vo vianočnom vydaní Hlasu Novote.


Keď človek vie, aj z klinca urobí dláto

Čas vianočný sa nezadržateľne priblížil a mnoho našincov žijúcich v zahraničí si počas sviatočných dní zaspomína na rodnú Oravu. Malá komunita žije aj v Bruseli. Práve v hlavnom meste Belgicka zviditeľnil Novoť majster Cyprián Serdel, ktorý do tamojšej katedrály vystrúhal z dreva impozantný betlehem. Jasličky a drevené sošky zobrazujúce život a tradície na Orave sa zaradili ku každoročnej výstave betlehemov štyridsiatich zahraničných komunít žijúcich v Bruseli.

Štyridsaťjedenročný Cyprián Serdel, rodák z Novote, už ako šesťročný stružlikal skrutkovačom. Vyučený strojár má podľa vlastných slov dar od Boha. Jeho známa menovkyňa Viera Serdelová, ktorá žije roky v Belgicku, o jeho talente vedela. Asi pred dvomi rokmi prišla za Cypriánom s návrhom, aby prispel na výstavu betlehemov z celého sveta. „Keďže ma tento nápad oslovil, chcel som spraviť niečo netradičné. Preto sú Panna Mária a Jozef oblečení v oravskom kroji. Približne dvesto kusov postavičiek vysokých 20 až 25 cm je už v Bruseli. Betlehem by sme chceli doplniť o hospodárske budovy, drevenice z 19. storočia, humná s otvárateľnými dverami na maštali, v ktorej bude vidno voz, kravy. Aby to bolo zaujímavé,“ povedal o zväčšujúcom sa betleheme jeho autor, ktorému pomáha aj jeho otec. Betlehem, pri ktorom sa každý v katedrále zastaví, Cyprián ho naživo ešte nevidel, ale chystá sa. Ako na to?

„Rovno na drevo alebo na papier a potom na drevo prenesiem kresbu, ktorú ručne vyryjem dlátkom, nepoužívam žiadne stroje. Pomáha mi dôchodca Rafael Vojtkuliak z Novote, ktorý mi lepí dosky na obrazy. Keby som vyrezával obraz len z jednej dosky, mohol by popraskať a pokrútiť sa. Aké drevo používam? Výlučne lipové, lebo je najmäkšie. Suším ho na sušičke, inak by som musel čakať tri-štyri roky.

Kedysi som vyrezával na živnosť a opäť sa k tomu plánujem vrátiť. Rukami mi prešlo možno päťtisíc výrobkov. Ani jeden z nich som nepokazil, žiad­nym som nezakúril. Robím na objednávku. Rovnako tomu bolo aj v prípade krížovej cesty pre päťstoročnú kaplnku v Miláne. Prekreslil som obrázky, ktoré mi poslali z Talianska a urobil som štrnásť zastavení s rozmermi 40 x 60 cm. Do Izraela som napríklad urobil Sedembolestnú Pannu Máriu, ktorú so sebou na zájazd zobrali Dolnokubínčania ako darček. Ďalšie práce sú v Austrálii, Ázii a v Amerike.

Moje postavičky musia mať aj dierky v nose. Výroba jednej trvá asi štyri hodiny. Občas ma bolia kríže, keď dlho sedím, niekedy sa mi „podarí“ aj porezať,“ prezradil detailista Cyprián. Jeho betlehemi zvýraznia čaro Vianoc v mnohých domácnostiach na celom svete.


Erika Juráková(Orava)
Erika Juráková
(Orava)

Galéria k článku
Administrátor, informacny_portal@novot.sk
Stiahnute z Novoť - Nezávislý informačný portál