Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Nedela, 14. jula 2024 

    Syrársky jarmok v Novoti

„Novoťská hrudka 2015“ jubiluje - komentár Ing. Karola Heriana, CSc., predsedu odbornej poroty a renomovaného odborníka na mliečnu výživu a syrovú oblasť.

V tomto roku Syrársky jarmok „Novoťská hrudka 2015“, ktorý sa uskutočnil 28. júna 2015, oslavoval už desiate výročie svojho vzniku. Z pôvodnej miestnej družstevnej slávnosti, kde sa hodnotili miestne ovčie a tradičné, pomerne jednoduché figurálne údené syry z pareného syrového cesta v rôznych tvarov najmä zvieratok, sa vyvinula nádherná ľudová tvorba a fantázia parených figurálnych syrov miestnych ľudí, ktorí doma chovajú kravy a ovce. Túto krásnu tradíciu inicioval a začal robiť predseda družstva Agrovex Ing. Jozef Kondela a za tých 10 rokov trvania sa stala z týchto slávností už významná celoslovenská udalosť, ktorá nemá na Slovensku obdobu. Už to nie je len malá regionálna oslava, ale celoslovenská oslava vynikajúcich a krásnych kolekcii figurálnych parených syrov, ktorá každým rokom rastie na význame. Sem sa už chodia priúčať a obdivovať tieto krásne syrové fantázie ľudia i farmári z celého Slovenska i zahraničia.

Je veľmi chvályhodné , že napriek daždivému počasiu znova prišlo niekoľko desiatok stovák ľudí a to nielen zo severnej Oravy, ale i z celého Slovenska a dokonca i obyvatelia z blízkeho Poľska. Taktiež tam bolo veľké množstvo hostí – starostov obcí, zástupcov rôznych spoločností a zástupcov firiem. Samotné podujatie sa uskutočnilo na krásne upravenom námestí v Novoti a v Obecnom dome, kde bola prehliadka syrov a aj syrárska súťaž. Popri tom na námestí bolo veľké množstvo aj predajných stánkov syra, ovčích špecialít, remeselníckych výrobkov, potravinových špecialít a pod. Na viacerých miestach sa varil vynikajúci guláš a predvádzala sa výroba ovčích syrov. Veľkú obľubu mali tiež stánky s prípravou bryndzových halušiek a iných špecialít. Bol to ozajstný pestrý jarmok. K tomu boli po celý čas krásne folklórne vystúpenia viacerých populárnych folklórnych súborov z viacerých miest a stála hudba pre dobrú náladu.

Vlastný program Syrárskeho jarmoku sa začal prezentáciou krásnych figurálnych syrov a ovčích syrov v Kultúrnom dome. O nezvyčajne veľkom záujme ľudí o túto výstavu vynikajúcich a krásnych figurálnych syrov svedčí aj obdivuhodný záujem návštevníkov, ktorí v štvorstupe trpezlivo čakali pred budovou Obecného úradu počas 5 hodín aby si mohli pozrieť a vyfotiť vystavované figurálne syry. Počas tejto výstavy syrov prebiehala aj odborná i verejná súťaž v hodnotení kvality syrov. Na námestí zas znova sa uskutočnila aj veľká súťaž v ťahaní syrových nití, na ktorej boli nielen vynikajúce skúsené ženy z Novote, ale aj z okolia a Zázrivej. Popri tom tam bola aj súťaž detí a ďalšie zaujímavosti. Veselá nálada a dobrá zábava pri hudbe a občerstvení trvala zas až do večerných hodín.

V tomto roku sa zúčastnilo na výstavke a na hodnotení 14 výrobcov parených figurálnych syrov a 11 výrobcov ovčích hrudkových syrov. Tieto výrobky hodnotila odborná komisia pod vedením Ing. Karola Heriana a skúsených odborníkov. Pritom zvlášť sa hodnotili ovčie hrudkové syry a zvlášť figurálne parené syry. Každý hodnotiteľ hodnotil nezávisle a anonymne. U ovčích hrudkových syrov sa hodnotil bodovo vzhľad a konzistencia syra a zvlášť chuť a vôňa syra. U figurálnych parených syrov sa hodnotil tvar a umelecký dojem a aj náročnosť a kvalita výrobku. Po individuálnom zhodnotení a sumarizácii sa získali celkové výsledky.

Podstatne masovejšie a tým aj objektívnejšie však bolo hodnotenie verejnosti, kde každý návštevník napísal na lístok ktorý ovčí hrudkový syr a ktorý súbor parených syrov bol najkrajší a najlepší. Spolu bolo odovzdaných vyše 600 lístkov. Zvlášť hodnotenie figurálnych syrov bolo veľmi náročné, lebo všetky kolekcie boli veľmi krásne a nápadité.

Súťaži v ťahaní syrových nití sa zúčastnili ženy severnej Oravy a aj skúsené syrárky zo Zázrivej. Tento rok sa ťahali syrové nite z 1 kg vykysnutého hrudkového syra, pričom sa hodnotil čas spracovania a dĺžka vytiahnutej syrovej nite.

Prví traja najlepšie hodnotení súťažiaci z každej kategórie dostali od starostu obce Novoť a predsedu AGROVEXu čestné diplomy a cenne vecné dary. Poďakovanie starostu obce a predsedu družstva spolu s vecnými darmi dostal i Karol Herian za dlhoročnú spoluprácu na Syrárskom jarmoku v Novoti.

Dobrý ovčí syr by mal mať pekný uzavretý povrch, bez prasklín a veľkých otvorov v ceste a nesmie mať veľké množstvo drobných lesklých otvorov. Mal by mať jemnú, nie tvrdú drobivú štruktúru a mal by mať príjemnú kyslomliečnu chuť i vôňu po ovčom mlieku. Niektoré ovčie syry boli málo vykysnuté a nevýraznej chute. Aj pri takýchto príležitostiach je potrebné znovu upozorniť nielen výrobcov, ale i spotrebiteľov, že čerstvý, ešte sladký nedostatočne vykysnutý syr môže znamenať zdravotné riziko nebezpečných mikrobiálnych ochorení – encefalitída, Salmonely, Listérie a pod.

Aj v tomto roku najkrajšou atrakciou a pýchou celého Syrárskeho jarmoku boli Figurálne syry. Tieto krásne vytvarované parené syry z kravského mlieka predstavujú vrchol syrárskeho umenia a umeleckého stvárnenia syrov. Práve na Syrárskom jarmoku v Novoti počas uplynulých 10 rokov sa Figurálne syry na Slovensku tak zdokonalili, že slúžia ako vzor všetkým, ktorí robia tvarované domáce i priemyslové parené a čiastočne i údené syry. To už nie sú iba jarmočné údené syrové atrapy, ale už bohaté výtvarné umelecké diela, ktoré šíria slávu naším výrobcom. V tomto roku sa zas objavili nové námety i techniky tvarovania. Boli tam už pestré kvetinové kytice, veľmi jemno pletené akoby „štrikované“ diely, podstavce, ovčie kožúšky, domčeky, rôzne ozdoby, široká škála záhradných i lesných plodín, prenádherné dvojfarebné syrové torty, vence a nakoniec aj umelecké stvárnenie predmetov bežnej potreby a pod. Ku chvále výrobcom slúži aj to, že tieto Figurálne syry nie sú iba na pozeranie a obdiv, ale väčšinou sú robené tak, aby sa dali konzumovať pri rôznych slávnostných príležitostiach. Najlepšie o týchto prednostiach svedčí skutočnosť, že sa už takéto kolekcie syrov už niekoľko rokov predávajú nielen v blízkom okolí, ale i po Slovensku a Poľsku.

Výroba Figurálnych parených syrov v domácich podmienkach už nie je len domácou zábavkou, ale to má aj širší spoločenský význam. Okrem toho, že je to výborná potravina a pochúťka, pomáha rozvíjať ľudovú tvorivosť, dáva príležitosť pre chov dobytka a využitie jeho produktov. Ďalej to znamená, že chovom dojníc a oviec sú aj okolité krásne vykosené a vypasené okolité lúky a pasienky, ktoré tak vytvárajú prirodzené ekologické prostredia, čo umožňuje lepšie rozvíjať agroturistiku. Taktiež samotná výroba Figurálnych parených a aj ovčích syrov dáva možnosť aj primeraného zárobku ľuďom v domácnosti a napomáha to celkovému rozvoju vidieka. Práve vďaka takýmto podujatiam sa táto veľmi pozitívna novinka rýchlo šíri po celom Slovensku.

Záverom treba organizátorom „Syrárskeho jarmoku – Novoťská hrudka 2015“ a to predsedovi Agrovexu Ing. Jozefovi Kondelovi a aj samotnému starostovi a vedeniu obce Novoť, úprimne poďakovať za krásne pripravené a zorganizované podujatie, ktoré si už získalo veľký obdiv a úctu na celom Slovensku. Úprimná vďaka patrí hlavne výrobcom prekrásnych parených figurálnych syrov a aj ostatným výrobcom, ktorí robia dobré meno Syrárskemu jarmoku i slovenským špeciálnym syrom. Poďakovanie patrí aj všetkým sponzorom, spolupracovníkom podujatia a aj samotným návštevníkom tohto výnimočne krásneho podujatia. Práve takéto tradičné a spoločenské podujatia napomáhajú nám všetkým pri zviditeľnení našich tradícii a pri zveľaďovaní vidieka.

Ing. Karol Herian, CSc., ŽilinaAutor : Stanislav Mikolajčík, citane 2764x
Hodnotenie :    |  Nedela, 5. jula 2015

Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 311 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL