|
NOVOŤ -
Ako výtvarníčka by vraj nezarobila ani na slanú vodu. Ako učiteľka žne jeden úspech za druhým. Recept je jednoduchý: presvedčiť deti, aby nekreslili, ako to naozaj je, ale aby sa zahrali na malých bohov.
|
Deň pred jesennými prázdninami, 7. A, hodina výtvarnej. Z mobilu hrá James Blunt. „Decká, stíšte na chvíľočku hudbu,“ hovorí učiteľka Mária Michalidesová. „Nech sa postavia všetci, ktorí vlani získali nejakú cenu.“
Vyše päťdesiat ocenení
Havířov, Bratislava, Topoľčany, Prievidza, Piešťany, Spišské Podhradie, Hurbanovo, Stankovany, Stará Ľubovňa a celá Orava. Keby si mali Novoťania osobne preberať získané ceny, viac by cestovali, ako tvorili. V minulom školskom roku dostali vyše päťdesiat ocenení za výtvarné práce.
„Z toho len na medzinárodnej a celoslovenskej úrovni ich bolo takmer štyridsať,“ teší sa učiteľka. „O tom, že dielka našich žiakov sú skutočne na vysokej úrovni, svedčí fakt, že v mnohých súťažiach, do ktorých prišli tisícky výtvarných prác, odbornú porotu zaujali tie naše. Či už vďaka kreatívnemu spracovaniu danej témy s poriadnou dávkou detskej fantázie alebo použitiu zaujímavej či originálnej techniky. Práce našich detí boli jednoducho neprehliadnuteľné.“
Podmorský svet AUTOR: MAGDALÉNA VONŠÁKOVÁ
Sto eur
Hoci sú na úspechy zvyknutí, pokoriť päťdesiatku sa im podarilo prvýkrát. Eva Serdelová dostala hlavnú cenu na Gorazdovom výtvarnom Námestove. „Nakreslila som veľkého koňa so Svätoplukom a mestom v pozadí.“ Kolorovaná perokresba jej priniesla výhru sto eur. „Kúpila som si rôzne veci, aj výtvarné potreby.“
So spolužiačkami práve chystá ekoposter na rovnomennú celoslovenskú súťaž. Vlani vyhrali, chcú aj teraz.
Moja rodina FOTO: MARTA BARTOŠOVÁ
Čo je dobré
„Pani učiteľka, mohli by ste sa prísť pozrieť?“ Otázka, ktorá rezonuje vari najčastejšie. „Keby som sa mala živiť ako výtvarník, nezarobím na slanú vodu,“ hovorí Mária Michalidesová. „No mám výtvarné oko, vidím, čo je dobré a viem si to predstaviť v rôznych farebných variantoch. Každú tému začíname motivačným rozhovorom. Vysvetľujem žiakom, že na výtvarnej vytvárame. Nekreslíme tak, ako to naozaj je, na to máme fotoaparáty a kamery. Hráme sa na malých bohov, robíme niečo nové. Prvé dve hodiny ich nechám robiť. Až potom radím, ako výkres posunúť ďalej. Usmerňujem iba farebnosť a kompozíciu.“
Ukrižovanie AUTOR: MARTA KOVALČÍKOVÁ
Nech niečo máme
Mária, ktorá učí viac ako dvadsať rokov, je presvedčená o tom, že niet dieťaťa, ktoré by nevedelo kresliť. „Mnohé majú problémy so slovenčinou alebo s matematikou. Práve na výtvarnej zažívajú pocit úspechu. Keď ich výkres vyhrá, budú si to pamätať do konca života.“
Do výtvarného krúžku chodí tento rok šesťdesiat detí.
„Kedy sa má u detí rozvíjať fantázia a kreativita, ak nie na základnej škole? Ak sa nájdu v niečom pozitívnom, pre ich život to má určite veľký význam.“
Za skvelú reprezentáciu škola odmenila polovicu zo sedemdesiatich úspešných výtvarníkov koncertom v Prešove. Druhú skupinu odmena ešte len čaká. Nový školský rok odštartovali súťažou Vták roka, výkresy bocianov poslali minulý týždeň.
„Určite tam bude cena,“ tuší učiteľka. „Vždy, keď to ide, želám si, nech niečo máme. Vesmír ma vždy vypočuje.“
Autor : Administrátor, citane 3075xHodnotenie : | | | Pondelok, 17. novembra 2014 |
|