Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Stvrtok, 18. jula 2024 

    V Novoti vládla solidarita

Média po skončení Novoťských furmanských dňoch písali o tom, že Novoť je svetová. V minulých dňoch by mohli o nás napísať, že Novoťania sú aj mimoriadne solidárni pri poskytovaní pomoci druhým

V slovníku pod pojmom solidárnosť, či solidarita je uvedené, že ide o súdržnosť, jednotnosť s niekým, s niečím: byť s niekým či s niečím solidárny. Solidarita je čnosť, pri ktorej sa uplatňuje pravé bratstvo a sociálna láska . Solidárny človek sa dokáže vžiť do situácie toho druhého, stotožniť sa s ním, vie cítiť zodpovednosť za neho, dokáže sa s ním deliť, spoločne s ním zdieľať radosti i bolesti.
Tieto črty sa doslovne prejavili pri pomoci v prípade vzniknutého požiaru v našej obci. Prišlo niekoľko desiatok starších, ale najmä mladých ľudí, aby pomohli pri likvidácii tohto nepríjemného živlu. Pomáhali svojimi rukami za nepriaznivého počasia, v zime, v chladnej noci, celí zmočení od hasiacej vody.
Novoť sa opäť ukázala ako vedia občania tejto obce pomôcť, keď to ten druhý potrebuje a to je ďalší dôležitý princíp, čo riadi spoločenský život v obci.
Na pomocných prácach sa zúčastnilo veľa mladých ľudí, ktorí si v prvom rade zaslúžia veľké poďakovanie a preto by som chcel oponovať starším občanom, že súčasná mládež je zlá. Nie je to pravda, táto skutočnosť ma o tom presvedčila. Nesmiernu obetavosť ocenil aj veliteľ zásahu mjr. Ing. Jozef Maťovčík, , ktorý konštatoval, že s takouto pomocou a takým množstvom ľudí ochotných pomôcť sa ešte nestretol
Preto by som rád touto cestou v mene poškodených, ale aj v mene obce i Obecného hasičského zboru v Novoti poďakoval všetkým zainteresovaným čo pomáhali profesionálne, ale najmä tým čo pomohli fyzicky, materiálne či finančne.
Solidarita je nepochybne aj kresťanská čnosť. Princíp solidarity možno vyvodiť aj zo zlatého pravidla, ktorého formulácia sa nachádza u sv. Matúša 7, 12: „Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im.“ a v tomto prípade sa nám podarilo aj túto krásnu myšlienku pretvoriť v čin.
Princíp solidarity sa dá vyjadriť touto jednoduchou formulou: Mali by sme si však uvedomiť ešte jednu dôležitú myšlienku že ľudia sú niekedy nevyhnutne odkázaní jedni na druhých a rozličným spôsobom závisia jedni od druhých.
Treba v týchto myšlienkach v našej obci pokračovať, aby sa aj v budúcnosti solidarita prejavovala medzi ľuďmi, aby vedeli pomôcť, poradiť či sa zapojiť do spoločnej práce, aby sa opäť o nás mohlo písať, že Novoť je aj v tomto prípade svetová, ale v tom musí pokračovať najmä mladá generácia a je dobre že už začala.


Autor : Štefan Kolenčík, citane 2437x
Hodnotenie :    |  Pondelok, 5. decembra 2011

Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 1469 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL