Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Stvrtok, 18. jula 2024 

    Prierez životom otca Karola

Novoť - 27. októbra 2011 sa vdp. Karol Lihosit dožil vzácneho životného jubilea – 90 rokov života. Pri tejto príležitosti mu veriaci z Novote vyprosujú veľa Božích milostí, darov Ducha Svätého a ochranu Panny Márie, našej patrónky.

Vdp. Karol Lihosit

Narodil sa 27. októbra 1921 v Jablonke (Poľsko). Jeho rodičia – Florián a Anna boli Slováci. Pochádza z piatich detí, mal bratov Floriána, Gustáva, Ignáca a Alojza. Základnú školu navštevoval v rodnej obci. Ako 15-ročný odchádza na stredoškolské štúdium na Lýceum do Nowego Targu, kde aj zmaturoval. V štúdiu pokračoval na Slovensku na jazykovom gymnáziu v Levoči, ktoré trvalo 2 roky. V rokoch 1941 – 1946 študoval na Vysokej bohosloveckej škole v Spišskej Kapitule. Počas štúdia sa sprísnil prechod cez hranice. Za kňaza bol vysvätený 9. júna 1946 v Spišskom Podhradí.

Primičnú svätú omšu slúžil jednoducho a skromne v rodnej Jablonke. Do svojho rodiska musel mať vybavené povolenie na vstup cez hranice. Jeho pobyt v rodnej obci netrval dlho. Už po troch dňoch musel opustiť svoje rodisko a hľadať miesto, kde by sa ako vysvätený kňaz „usadil“. Jeho neoficiálnym pôsobiskom sa stala Trstená, kde pôsobil približne dva týždne. Potom ho pán biskup Vojtaššák poveril pôsobením v Liptovskej sv. Alžbete (terajšie Liptovské Kľačany), kde pôsobil asi rok. V danej farnosti nebol dlhší čas žiaden správca ani kaplán. Farská budova bola stará, múry stavby studené. Otec Karol si s úsmevom spomína, že v prvú noc strávenú vo farnosti našiel vo svojej izbe myšacie hniezdo.

Neskôr zastupoval vo farnosti Liptovský Trnovec a odtiaľ pôsobil ako kaplán v Slovenskej Vsi. V decembri 1951 ho povolali na výkon základnej vojenskej prezenčnej služby. Po návrate do civilu (máj 1954) bol kaplánom v Poprade a neskôr v Spišskej Novej Vsi. Odtiaľ bol po výsluchu ŠtB v roku 1957 presunutý do Námestova, kde pôsobil necelý rok.

Do našej farnosti prišiel na Zelený Štvrtok - 3. apríla 1958. Ako si zaspomínal, keď prišiel do Novoti uvidel plačúcich obyvateľov, ktorí smútili za svojim p. farárom Šmiheľom, ktorý musel nariadením biskupského úradu odísť a otec Karol mal nastúpiť na jeho miesto. Dojatý napísal na biskupský úrad list, v ktorom žiada, aby do Novoti nemusel nastúpiť. Ale prípis z biskupského úradu bolo treba rešpektovať, a tak začalo jeho pôsobenie v našej obci, v ktorej pôsobil až do 22.novembra 1973.
Počas spravovania našej farnosti zomrela pánu farárovi Pirožkovi mama. Otec Karol sa zúčastnil jej pohrebu v Jablonke a pri návšteve rodnej obce dostal knihu Deň čo deň a zopár obrázkov ružencových tajomstiev v slovenčine. Na hraničnej kontrole zistili prevoz literatúry, čo bolo vtedy považované za zločin. Podľa okresného tajomníka pre správu cirkevných vecí spáchal týmto skutkom otec Karol protištátnu činnosť a nesmel byť prijatý do žiadneho kraja Slovenska ako správca farnosti. Dva týždne čakal zbalený na fare na list, v ktorom malo byť určené miesto jeho presunu. V tom čase nastúpil na miesto vikára vdp. Štefan Garaj, ktorý išiel osobne do Košíc prosiť za otca Karola, aby ho nechali pôsobiť v Ľubici. Musel sa zaňho zaručiť a otec Karol dostal skúšobné obdobie pôsobenia 1 rok. Nakoniec v tejto farnosti pôsobil 21 rokov. Za jeho pôsobenia začali s výstavbou novej fary, stará farská budova bola vzdialená od kostola asi 1 km. V tejto farnosti si spomína na svedomitých občanov, ktorí sa nevzdali viery, aj napriek ťažkej dobe.
Z Ľubice odchádza do Podbieľa, kde bol od 18. júla 1994 správcom farnosti. Podobne ako v Ľubici aj tu sa pričinil o výstavbu novej farskej budovy, v ktorej sa však nemal možnosť zabývať, nakoľko bol 1. júla 1997 presunutý opäť do našej farnosti.

Tu pôsobí už celkovo 30 rokov, t.j. tretinu svojho života. Jeho zásluhou boli v našej farnosti zveľadené kostolné zvony. Pri jeho návrate do našej farnosti je potrebné spomenúť, že po vymenovaní nového farára v Podbieli mal otec Karol odísť na dôchodkový odpočinok do Domova pre kňazov na Spišskú kapitulu. Keď mu boli Bulákovci pomôcť s balením vecí, ponúkli mu možnosť pobytu v rodinnom dome, ktorú otec Karol srdečne prijal a je im za ňu doposiaľ so slzou v oku povďačný. Ako sám vraví všetko riadi Pán Boh a treba sa vždy spoliehať na jeho pomoc a plány, ktoré s nami má.

Prierez životom otca Karola sa vo forme letáku rozdával pri ďakovnej sv. omši. Pokiaľ ho chcete v takej forme môžete si ho stiahnuť vo formáte pdf a vytlačiť. Kliknite tu


Autor : Stanislav Mikolajčík, citane 2424x
Hodnotenie :    |  Piatok, 28. oktobra 2011

Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 1417 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL