Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Streda, 17. jula 2024 

    Už 20 rokov provokujú štátne úrady. Nie zbytočne

NÁMESTOVO - Samosprávy Bielej Oravy pritiahli do regiónu súd, úrady, cestu, hraničné priechody. A pritom nešlo len o lobovanie.

Združenie miest a obcí Bielej Oravy si pripomenulo 20. výročie založenia. „Krátko po Nežnej revolúcii bolo treba vyvíjať väčší tlak na oslabovanie štátnych byrokratických orgánov a posilniť samosprávu," povedal predseda František Poleta.

Najprv čelilo kritike

Väčšina slovenských miest a obcí sa začiatkom 90. rokov minulého storočia stala členmi Združenia miest a obcí Slovenska, postupne si začali vytvárať aj regionálne združenia. Na Orave vzniklo najprv Združenie miest a obcí Oravy, neskôr, i Združenie miest a obcí Bielej Oravy (ZMOBO).

„Aj napriek kritike, že sme rozbili Združenie miest a obcí Oravy, čas ukázal, že sme sa rozhodli dobre," hovorí František Poleta, starosta obce Novoť. Funkciu predsedu združenia prevzal po nebohom Ivanovi Krušinskom. Tajomníkom je celých dvadsať rokov Pavol Holmík, starosta Vavrečky.

Postupne vznikli regionálne združenia aj v okrese Dolný Kubín a Tvrdošín.

Nestačili sa čudovať

Ako prvé začalo ZMOBO riešiť zriadenie pobočky Okresného súdu v Námestove, a to aj napriek tomu, že Námestovo bolo len obvodom. Podarilo sa. „Na Slovensku nás vtedy považovali za raritu, my sme však boli presvedčení, že súd je rozhodujúca inštitúcia pre ďalší presun kompetencií zo štátu na obce," povedal Poleta. „Združenie vtedy dokázalo priam nemožné."

V spolupráci s Krajským súdom v Banskej Bystrici zabezpečili námestovské samosprávy nájom v budove jednej firmy, dali vyrobiť zariadenie pojednávacích miestností, pobočke súdu darovali nábytok. „Keď prišiel na kontrolu priestorov predseda krajského súdu a predseda dolnokubínskeho okresného súdu, nestačili sa čudovať. Potom sa už na nič nemohli vyhovoriť, pobočku otvorili."

Úrad v hoteli

Ďalšou úlohou združenia bolo zriadiť úrad práce. Samosprávy opäť pomohli finančne i materiálne. Vymysleli si úrad v hoteli, a opäť to inak nešlo, ministerstvo ho tam zriadilo.

„Na takmer každom zasadnutí ZMOBO sme sa zaoberali aj preložkou cesty Orava - Kysuce," hovorí Poleta. „Dnes cestu motoristi využívajú a pochvaľujú si ju."

Námestovsko trápilo aj zrušenie pôrodnice. ZMOBO vyprovokovalo na postavenie nemocnice takú kampaň, že sa na jej výstavbu začali skladať občania a obce, pridali sa sponzori. Akcia nemala na Slovensku obdobu. „Združenie odovzdalo pri začiatku výstavby staviteľom 6,5 mil. Sk. „Žiaľ, politické rozhodnutie našu aktivitu zastavilo. Dnes smutne pozeráme na rozostavané budovy. Škoda. Ale ZMOBO už nemalo sily ani prostriedky obnoviť výstavbu."

Maringotka na hranici

Ďalší veľký tlak vyvíjali samosprávy na prepojenie Bielej Oravy s Poľskom. Nechceli byť na okraji Slovenska. Po čase začali ožívať priechody v Oravskej Polhore, Bobrove a Novoti. Podarilo sa im čeliť i tlakom premiestniť Colnú správu z Trstenej do Liptovského Mikuláša.

Aj pri zriaďovaní hraničných priechodov v Oravskej Polhore a Bobrove, pre malý pohraničný styk, vyprovokovali oravské samosprávy vyššie orgány.

„Požičali sme si maringotky, kúpili elektrický kábel, zriadili prípojku a bolo," hovorí Poleta. „Keď generálny riaditeľ colníc počul v rozhlase, že sa obnovil prechod v Bobrove, volal Jánovi Krušinskému, kto to povolil, vraj je to nehoráznosť. Potom však ocenil odvahu ZMOBO a dodatočne usmernil svojich podriadených, ako prechod zlegalizovať."

Smeti na jednom mieste

Ďalšou veľkou spoločnou akciou združenia bola výstavba skládky pevného domového odpadu v Zubrohlave. Aj na túto akciu sa skladali všetky obce regiónu. „Skládka nás spočiatku spájala, no neskôr aj rozdeľovala. Ale podarilo sa ju dobudovať."

Keď námestovské samosprávy chceli mať verejný požiarny útvar, taký ako v Dolnom Kubíne a Tvrdošíne, z fabriky ZVT kúpili požiarnu techniku a cisternu, mesto poskytlo priestory.

ZMOBO bolo aj zakladajúcim členom Euroregiónu Beskydy. Bolo tiež motorom na separovanie komunálneho odpadu.

Presun kompetencií

Veľmi dôležité úlohy riešila samospráva aj pri presune kompetencií zo štátnej správy, významnú úlohu zohralo Združenie miest a obcí Slovenska a ZMOBO pri rozvíjaní spolupráce s rôznymi inštitúciami, ktoré riešili problematiku obcí.

„Bez zveličovania môžeme povedať, že členstvo v ZMOS a ZMOBO je pre obce výhodné aj pre získavanie informácii potrebných pre spravovanie obcí. ZMOS si získalo autoritu u štátu, naše združenie si ju zas vybudovalo u regionálnych inštitúcií a medzi občanmi," dodal František Poleta.

Na dvadsiate výročie vzniku Združenia miest a obcí Bielej Oravy pozvali jeho predstavitelia nielen súčasných ale aj všetkých bývalých starostov a primátorov obcí a mesta okresu. Spomínali, hodnotili a ďakovali 16. novembra v Námestove.

© Prevzaté z týždenníka MY Oravské noviny

                   

Galéria k článku

Bielooravskí starostovia.

Bielooravskí starostovia.

Foto: LÝDIA VOJTAŠŠÁKOVÁ
Autor : Administrátor, citane 2107x
Hodnotenie :    |  Sobota, 18. decembra 2010

Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 1306 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL