Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Utorok, 28. maja 2024 

    Počas kardiotábora spoznávali Oravu

NOVOŤ - Prvú polovicu augusta strávili deti s kardiologickými ochoreniami na letnom kardiotábore v Novoti.

Kardiotábor v Novoti

Deti s ochorením srdiečka mohli počas 7. ročníka kardiotábora aspoň na niekoľko dní „zabudnúť" na svoje zdravotné ťažkosti. Prvú polovicu augusta strávili medzi svojimi kamarátmi v letnom tábore.

„Kardiotábory organizuje od roku 2003 občianske združenie Klub detskej nádeje (KDN). Jeho cieľom je pomoc a podpora dlhodobo chorým a hospitalizovaným deťom," uviedla Jana Haládiková z KDN. Letný kardiotábor v Novoti bol druhý tohto roku. Po Liptovskej Osade sa konal aj na Orave. Zúčastnilo sa ho 27 detí z celého Slovenska, ktoré majú za sebou operáciu, ale aj deti s fyzickým obmedzením v dôsledku choroby srdca. Dohliadalo na nich 14 vedúcich a detský kardiológ.

Pomôcť môžu všetci

Organizovanie letných táborov pre deti s onkologickými a kardiologickými ochoreniami je finančne najnáročnejšou aktivitou Klubu detskej nádeje. Peniaze na ne klub získava najmä z dvoch percent z daní, z grantov, nadácií či z príspevkov jednotlivcov alebo firiem. „Na kardiotábor sme už po tretíkrát dostali aj dotáciu od ministerstva práce a sociálnych vecí. Animátori v táboroch sú členovia KDN a robia to zadarmo," dodáva J. Haládiková.

Zabodovali boby a družstevné zvieratá

Tohtoročnou celotáborovou témou bol Nekonečný príbeh knihy. Deti sa každý deň preniesli do vybranej knihy. Vo voľnom programe si mohli požičiavať knihy z táborovej kardioknižnice. „Našim cieľom bolo zábavným spôsobom priviesť deti späť k čítaniu kníh." Na letný tábor deti len tak rýchlo nezabudnú, veď si z neho odniesli množstvo krásnych spomienok. Dopriali si štyri celodenné výlety. Uchvátila ich lanovka vo Vrátnej, Múzeum kysuckej dediny a jazda vláčikom vo Vychylovke, Oravský hrad a plavba plťami po rieke Orava či Múzeum oravskej dediny v Zuberci. Deťom sa však najviac páčila bobová dráha v Pavčinej Lehote a návšteva roľníckeho družstva s prehliadkou zvierat.

Pomoc rodinám chorých detí

„Tábory majú deti zadarmo. Snažíme sa finančne nezaťažovať rodiny, veď sú už aj tak dosť zaťažené náročnou liečbou a drahými liekmi, ktoré musia deti užívať," povedala J. Haládiková. „Program je vždy veľmi pestrý, prispôsobený možnostiam, aby nezaťažoval zdravie detí. Pripravili sme hry, tvorivé dielne, súťaže a výlety. Pre tieto deti je to často jediná možnosť, ako zažiť krásne dva týždne v tábore, takmer také, ako ich zdraví rovesníci."
Autor : Administrátor, citane 2384x
Hodnotenie :    |  Nedela, 27. septembra 2009

Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 760 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL