Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Sobota, 15. juna 2024 

    Štyridsať koní na štarte

NOVOŤ - Z NOVOTSKÝCH FURMANSKÝCH DNÍ sa stáva akcia slovenského formátu. Rádio Lumen, Televízia JOJ, agentúra SITA, TASR, všetko zvučné značky, ktoré naša obec prilákala dnešný deň na štvrtý ročník tohoto už tradičného fašiangového podujatia.

Rekordný počet súťažiacich a mimoriadne nepriaznivé počasie - takto sa do histórie obce zapíše štvrtý ročník Novotských furmanských dní. Akcii, ktorá si získava čoraz väčšiu obľubu nielen u Novoťanov, ale aj v širokom okolí tentokrát neprialo počasie. Takmer od začiatku súťaží začalo neprijemne mrholiť, potom pršať, chvíľami so snehom, a takýto charakter počasia trval až do vyhlasovania výsledkov. No aj napriek tomu sa v okoli Agrohotela zišlo množstvo divákov porovnateľné s vlaňajším ročníkom.
Súťažiacich, ktorých sa tento rok zišlo rekordných štyridsať i divákov čakalo okrem rovnakých disciplín ako vlani aj niekoľko noviniek. Prvou bola účasť redaktora Rádia Lumen Jozefa Polešenského z Trnavy, ktorý spolu s neodmysliteľným Štefanom Kolenčíkom celú akciu moderoval.
Prvou už tradičnou disciplínou bola súťaž zručnosti a rýchlosti, v ktorej si najlepšie počínal Martin Juriga so svojim žrebcom Maťom. Po nej nasledovala novinka tohoto ročníka - súťaž v ťahaní, či skôr "tlačení" na cieľ. Úlohou súťažiacich bolo ťahať brvno nazad, pričom bolo treba vrcholcom klátu zraziť postavenú "metrovicu". Táto súťaž nebola samostatne vyhodnotená.
Druhou, najatraktívnejšou disciplínou bol silový ťah. Organizátori po predchádzajúcich skúsenostiach pripravili tentokrát trochu menši klát, ktorý mal "iba" 1,78 m3. S ním si už väčšina súťažiacich poradila a tak o výsledku rozhodoval čas. Najrýchlejší bol valach Gaštan furmana Vendelína Tisoňa z Oravskej Lesnej, ktorému to trvalo necelých 11 sekúnd.
Treťou disciplínou bola "súťaž krásy". Odborná komisia tentokrát urobila najväčšiu radosť domácim divákom, pretože najvyššie ohodnotila šesťročného žrebca Peja domáceho chovateľa Albína Sochuľáka. Akciu svojou návštevou poctila aj "čerstvá" ministerka poľnohospodárstva Zdenka Kramplová, ktorá na záver odovzdala ceny víťazom.
Ďakujeme organizátorom a všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o zdarný priebeh tohoto podujatia a zostáva nám veriť, že budúci rok sa k snahe organizátorov prikloní aj počasie tak, ako to bolo po minulé roky.

Výsledky jednotlivých disciplín
Novotské furmanské dni v médiách

Podujatie pritiahlo až nezvyčajnú pozornosť médií a to nielen regionálnych, ale aj celoslovenských. Tu prinášame prehľad príspevkov tak, ako sa nám ich podarilo získať.

Rádio Lumen - vstup zo súťaže (3,5 min, 3,3MB)
Rádio Lumen - interview s Václavom Kasanom, výhercom súťaže v poézií (2 min, 2,2MB)
Agentúra SITA (článok i video)
Týždenník Orava (článok i foto)
Týždenník Naša Orava (článok i foto)

Archív článkov na www.novot.sk

Novotské furmanské dni 2007
Novotská hrudka 2007
Novotské furmanské dni 2006
Novotská hrudka 2006

Galéria k článku

Foto: Stanislav Mikolajčík a Jozef Dibdiak

A teraz na dodatok foto od neznámeho autora, ktoré poslal pod menom Juzofek, a dodatočne sme zistili, že je to Jozef Kuchťák ml.
Autor : Stanislav Mikolajčík, citane 20672x
Hodnotenie :    |  Sobota, 2. februara 2008

Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 516 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL