Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Pondelok, 15. jula 2024 

    Trojdňové hodovanie v Zákamennom aj s premiérom

Zákamenné - Od 15. do 17. júla trvali v Zákamennom oslavy 390. výročia prvej písomnej zmienky o obci. V piatok bola na slávnostnom zasadnutí obecného zastupiteľstva prezentovaná prvá monografia Zákamenného v histórii obce.

V sobotu pokračovali oslavy alegorickým sprievodom obcou, ktorý končil pred obecným úradom, kde sa pri amfiteátri zhromaždili nielen Zákamenčania, ale aj občania z okolitých obcí, aby si pozreli kultúrny program, v ktorom sa predstavili folklórne skupiny z celej Oravy. Súčasťou sobotného popoludnia bol aj nultý ročník Goralského minimaratónu. S jednotkou na hrudi ho zabehol aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Každý, kto po veselici do nedeľného rána chcel a vládal, sa mohol zúčastniť športového popoludnia pre deti i dospelých, spojeného s ukážkou zásahu požiarnikov na ihrisku telovýchovnej jednoty.

Článok je prevzatý z týždenníka Naša Orava

Uhorskému palatínovi konkuroval premiér

Zákamenné – Ulice plné usmievajúcich sa ľudí. Dedina, v ktorej si našli k sebe tú správnu cestu nielen hostia, ale aj domáci. Aj taký pohľad sa naskytol návštevníkom najväčšej oravskej obce, ktorá počas uplynulého víkendu prevzala štafetový kolík letných slávností. „Hlavným dôvodom osláv 390. výročia prvej písomnej zmienky je vydanie novej monografie, trvalého a hodnotného dôkazu o všetkom, čím sa môže naša obec popýšiť,“ povedal starosta Milan Vrábeľ. Oslava histórie začala už v piatok. Zádušnú svätú omšu za rodákov a uvedenie publikácie o Zákamennom vystriedalo slávnostné zasadnutie obecného zastupiteľstva, na ktorom 55 významných rodákov (z toho 16 im memoriam) prevzalo ocenenia obce.
Zákamenné však cez víkend poctil návštevou nielen uhorský palatín Juraj Thurzo so svojou manželkou, spoločnosť mu prišiel robiť aj predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, vedúci kancelárie prezidenta a zákamenský rodák Milan Čič a ďalší vzácni hostia. Kým starší utužovali svoje priateľstvá pri plnom poháriku či vynikajúcom guľáši, tí mladší hľadali nové priateľstvá aj počas vystúpení folklórnych súborov, heligonkárov, spevákov, speváčiek, zástupcov hovoreného slova spod Choča, Roháčov, Babej hory i okolitých obcí či rockovej skupiny Arzén z Terchovej. Všetky generácie bez výnimky však zaujal nultý ročník Goralského minimaratónu a nedeľný slávnostný program v kultúrnom dome.
Palatín Juraj Thurzo určite netušil, čoho všetkého sú v Zákamennom schopní. Ich originálny alegorický sprievod, oživené zvyky, remeslá, jarmok či posvätenie hasičskej zástavy počas svätej omše za občanov Zákamenného a uctenie si pamiatky biskupa Jána Vojtaššáka ho však určite presvedčili o tom, že pamätná listina a pečať, ktoré odovzdal starostovi obce Milanovi Vrábeľovi, sú v správnych rukách.
Zákamenčanov minulý víkend nezastavilo ani daždivé počasie. Okrem osláv výročia prvej písomnej zmienky o obci si zároveň pripomenuli 50-ročnicu začiatku školského vyučovania na tunajšej základnej škole, 40. jubileum vzniku miestneho jednotného roľníckeho družstva a rovné tri desaťročia má za sebou už aj domáci folklórny súbor Kamenčan.

Článok je prevzatý z týždenníka Orava


Autor : Administrátor, citane 1804x
Hodnotenie :    |  Utorok, 19. jula 2005

Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 3123 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL