Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Streda, 8. februara 2023 

    Jediná futbalová rozhodkyňa na Orave je z Novote

NOVOŤ - Oravský futbal už niekoľko rokov trpí nedostatkom kvalifikovaných rozhodcov a ich počet sa každým rokom znižuje. Na Slovensku sa postupne zvyšuje záujem o futbal aj u nežnejšieho pohlavia, pričom ženy čoraz častejšie rozhodujú aj zápasy mužov. Momentálne má Oravský futbalový zväz iba jednu rozhodkyňu, ktorá už asistuje na mládežníckych zápasoch.

Nie je nič nové, že oravský futbal už niekoľko rokov trpí nedostatkom kvalifikovaných rozhodcov. Situácia sa vyhrocuje práve v tejto sezóne, kedy Oravský futbalový zväz (OFZ) uvažuje o odohratí niektorých majstrovských zápasov už v sobotu. Preto sme navštívili predsedu komisie rozhodcov Júliusa Kubániho, ktorý v úvode nášho rozhovoru povedal:

„Tento problém sme predložili na Výkonný výbor OFZ, ktorý sa ním už zaoberal. Vyplynulo z toho, že do budúceho ročníka budeme musieť pripraviť návrh, ako danú situáciu riešiť. Je viacero alternatív, ako napríklad presunúť zápasy družstiev s nedostatkom predpísaných rozhodcov na skoršiu hodinu, alebo na sobotu.“

* Hrozí táto alternatíva už v tomto súťažnom ročníku?

- Zrejme sa tomu nevyhneme ani v sezóne 2004/2005. Už v naj­bližšom kole, ktoré je na programe 8. mája, sa jeden zápas prvej triedy mužov odohrá v nedeľu pred úradným hracím časom.

* OFZ v súčasnosti eviduje 52 rozhodcov v oblastných súťa­žiach. Koľkých z nich máte reálne k dispozícii na zápasoch?

- Keby pískali všetci, boli by sme veľmi radi. Reálny počet rozhodcov pre oblastné súťaže je zhruba o desať menej, keďže sa niektorí z rôznych príčin ospravedlnili. Aj keď sa vraví, že radšej menej a o to kvalitnejších, momentálne je ich počet kriticky nízky. Keď len obsadíme po troch rozhodcov na zápasy 1. triedy a po dvoch na stretnutia 2. triedy, je to celkom 41 arbitrov. Pred zápasmi mužov sa však odohrá ešte kvantum mládežníckych stretnutí, takže sme veľmi vyťažení. A to ešte musíme obsadzovať aj niektoré zápasy, ktoré sú pod riadením SsFZ.

* Robíte nejaké opatrenia, aby sa počet rozhodcov zvýšil?

- Každý rok v mesiacoch feb­ruár a marec robíme nábor nových rozhodcov, ktorých postupne zapracuvávame do futbalovej problematiky. Každoročne takto vyškolíme zhruba piatich arbitrov, no boli by sme radi, keby ich bolo ešte viac. Taktiež sme posielali aj letáky oravským školám, resp. telocvikárom, aby propagovali aj túto stránku futbalu.

* Aké kritériá by mal spĺňať adept na rozhodcovský dres?

- Kritériá nie sú ničím výnimočné. Minimálny vek je 16 rokov, pričom je vhodné, aby človek, ktorý sa chce uberať týmto smerom, začal čo najskôr. Samozrejme, veľmi vhodní sú aj skúsení futbalisti, ktorí končia hráčsku kariéru. Ďalšou podmienkou je dobrý zdravotný stav a záujem o futbal. Správnemu rozhodcovi by taktiež nemala chýbať komunikatívnosť, aby aj po zápase dokázal s obidvomi stranami prehodiť pár viet, keďže futbal by mal byť najmä o zbližovaní. Na kondičnú stránku až taký dôraz nekladieme, ako napr. v regionálnych resp. v republikových súťažiach.

* Čo nasleduje potom, keď človek prejaví záujem stať sa rozhodcom?

- Každý kandidát absolvuje niekoľko teoretických prednášok u licenčného komisára, ktorý má na školenie oprávnenie, podobne ako na vydanie rozhodcovského preukazu. Na Orave sme takýto licenční komisári traja. Po teoretických školeniach, ktoré končia v marci, delegujeme takýchto rozhodcov čakateľov na mládežnícke zápasy, ako napr. turnaje prípravky alebo mladších žiakov. V júni, po skončení súťaže, nasledujú vedomostné a taktiež fyzické previerky, ktoré keď adept splní, získa preukaz rozhodcu. Každý si potom môže zvoliť klub, za ktorý chce rozhodovať, alebo bude pôsobiť ako nezávislý.

* Vekový priemer oravských rozhodcov tak zrejme nebude najnižší...

- Skutočne, oblastný rozhodcovský zbor nám trošku starne. V tomto roku ďalší dvaja dosiahnu maximálny vek a to 60 rokov, takže kariéru rozhodcu budú musieť ukončiť. Častokrát od pískania mladých ľudí odradí správanie sa nielen fanúšikov, ale aj samotných funkcionárov na zápase, ktorí ich svojimi pokrikmi a komentármi iba znervózňujú.

* Ako sa k tejto veci stavajú jednotlivé futbalové kluby?

- Žiaľ, nie je žiadnou výnimkou, že poniektoré oravské kluby nemajú ani jedného rozhodcu. Práve klubom by malo najviac záležať na tom, aby bolo arbitrov čo najviac, aby mohli čo najkorektnejšie rozhodovať stretnutie. Radšej si zaplatia stanovený poplatok, ako by mali niekoho poslať na zaškolenie. Paradoxom je, že najmenej rozhodcov máme z okresu Námestovo, kde je populácia a hustota oddielov najväčšia.

* Na Slovensku sa postupne zvyšuje záujem o futbal aj u nežnejšieho pohlavia, pričom ženy čoraz častejšie rozhodujú aj zápasy mužov. Ako je to na Orave?

- Momentálne máme jednu rozhodkyňu čakateľku z Novote, ktorá už asistuje na mládežníckych zápasoch. Určite aj pre samotné kluby je to príjemné spestrenie zápasu. Spomeniem jednu perličku zo zápasu dorastencov, v ktorom asistovala na ľavej strane. Jeden ľavý krídelník cez polčas poprosil trénera, či by nemohol v druhej časti hry hrať na pravom krídle, aby bol naďalej v blízkosti našej nežnej rozhodkyne. Za celý zápas navyše nepadlo ani jedno neslušné slovo.

* Počet rozhodcov teda z roka na rok klesá, no na druhej strane, počet družstiev a teda aj zápasov, narastá. A to nehovoriac ešte o rôznych pohárových súťažiach, ako napr. Nike Cup alebo Coca Cola Cup...

- Preto by som aj touto cestou chcel apelovať na jednotlivé kluby, aby nepodceňovali ani túto stránku futbalu. Futbal by mal ľudí zbližovať a nie rozdeľovať, preto by práve kluby mali mať záujem na tom, aby bolo na Orave dostatok kvalitných rozhodcov.

Juraj Pribula (Orava - regionálny týždenník)


Autor : Administrátor, citane 2383x
Hodnotenie :    |  Utorok, 3. maja 2005

Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 682 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL