Štefan Mnoheľ sa narodil 30. júla 1876 v roľníckej rodine v Novoti na Orave, rodičom Antonovi a Anne rod. Žatkuliakovej, ako druhé z troch detí. Rodičia sa zosobášili 24. februára 1873 a po roku, 8.augusta 1874 sa im narodila dcéra Mária, ktorá však po dvoch týždňoch 22. augusta zomrela. O dva roky sa narodil syn Štefan a po ďalšich jedenástich rokoch, 8. septembra 1887 najmladší syn Anton, ktorý však v mladosti zomrel. V rodine vládli skromné pomery, ale napriek tomu v nej podporovali slovenskú katolícku tlač, vďaka čomu Štefan už od detstva prežíval atmosféru hlbokej viery a lásky k Bohu, čo si zachoval až do konca svojho života. Navštevoval Ľudovú školu v Námestove a v štrnástich rokoch pokračoval na Nižšom gymnáziu v Trstenej. Piaty a šiesty ročník doštudoval na Piaristickom gymnáziu v Ružomberku v roku 1896. V tomto období v ňom dozrela túžba stať sa kňazom. Do kňazského seminára vstupuje v školskom roku 1898/1899.
Po kňazskej vysviacke v Spišskej Kapitule v auguste 1902 a po primičnej sv. omši v rodnej obci nastalo Mnoheľovo kaplánske putovanie po farnostiach: 1902 -Fridman (dnes v Poľsku), 1903 - Zubrohlava, 1905 - Švábovce, 1906 - Kluknava, 1907 - Lendak, 1907 - Podvĺk (dnes v Poľsku), 1908 - Hybe, 1909 - Zákamenné. V roku 1910 sa stal správcom farnosti Oravská Lesná. V tejto obci stojí Mnoheľov pamätník: štýlový kostol, o výstavbu ktorého sa pričinil. V máji 1917 mu biskup Párvy oznámil, že je zbavený správy farnosti v Oravskej Lesnej (Erdödke).
Odišiel do Ružomberku ku Andrejovi Hlinkovi. Tu založili kníhtlač LEV a Mnoheľ sa stal prvým riaditeľom. Venoval sa prekladateľskej činnosti a písaniu, začal študovať na obchodnej akadémii.
V júli 1920 bol menovaný za správcu farnosti v Poprade. Stále bol v kontakte s Jánom Vojtaššákom, ktorý už bol biskupom. Kapacita kostola sv. Egídia nepostačovala, preto začal s výstavbou nového kostola. V nepriaznivých podmienkach, počas 2. svetovej vojny, napriek mnohým ťažkostiam bol nový kostol 8. septembra 1942 vysvätený. Dnes nesie titul Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie.
Bol mužom modlitby. Všetci, ktorí ho poznali, sa s úctou vyjadrovali o jeho zbožnosti. Známe sú jeho prísne pôsty a asketický spôsob života. Bol dobrým spovedníkom a kazateľom. Za dlhoročnú činnosť v pastorácii, za obetavosť v plnení povinností mu pápež Pius XII. udelil 3. februára 1943 čestný titul „Pápežský osobný komorník s titulom monsignior“.
V auguste 1944 bol hospitalizovaný v nemocnici v Spišskej Sobote. Aj keď údaje o príčinách hospitalizácie sa značne rozchádzajú a dodnes sú zahalené tajomstvom, nič to nemení na skutočnosti, že 25. októbra 1944 Štefan Mnoheľ zomrel. Pochovaný je na cintoríne v Poprade – Veľkej spolu s kňazom – básnikom katolíckej moderny, Pavlom Ušákom Olivom.
Po nadobudnutí slobody Popradčania na znak vďaky pomenovali po ňom Základnú školu a ulicu. Pri príležitosti stoštyridsiatého výročia narodenia mu 18. mája 2016 v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie odhalili pamätnú tabuľu.
Viac o živote nášho rodáka sa dozviete:
http://www.novot.sk/Osobnosti/Mnohel/
http://www.rkcpoprad.sk/konkatedrala/
Autor : Stanislav Mikolajčík, citane 1790xHodnotenie : | | | Piatok, 29. jula 2016 |
Vase hodnotenie : horsie lepsie |