Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Piatok, 24. marca 2023 

    Slovensko mu je primalé

Novoť - Štefanovi Račákovi je Slovensko opäť primalé a znova mieri na misie. Dnes poobede odletel z Viedne do Moskvy, odkiaľ pokračuje ďalšou linkou na Sibír. Najbližšie mesiace strávi na saleziánskej misii v Aldane.

Počas sv. omše v Kline pri Námestove 29. januára 2011 zložil Štefan sľub saleziánskeho misijného dobrovoľníka do rúk don Petra Kuchára SDB, delegáta pre misie a prijal od neho misijný kríž. Od vtedy čakal len na ruské víza, ktoré prišli uplynulý týždeň. Dnes poobede odletel z Viedne, na miesto by mal doraziť zajtra o desiatej hodine miestneho času.

Štefan nie je na misiách žiadnym začiatočníkom. Práve na Sibíri, v štvrť miliónovom Jakutsku, hlavnom meste Jakutskej republiky (najväčšej v ruskej federácií) získal prvé skúsenosti s misiami. Neskôr vypomáhal na Ukrajine. Jeho tretie, zatiaľ najznámejšie pôsobenie v misiách bolo od októbra 2009 do marca 2010 na karibskom ostrove Haiti, ktorý v tom čase postihlo ničivé zemetrasenie.
V decembri minulého roku získal Štefan ocenenie za dobrovoľnícku činnosť. Aby tomuto oceneniu urobil zadosť zamieril tentokrát znova na východ.

V Jakutsku pôsobia saleziáni na dvoch miestach. V hlavnom meste Jakutsk, ktoré je veľké a vyspelé a žije v ňom 260-tisíc obyvateľov pôsobil Štefan v rokoch 2002-2003. Tentokrát mieri do Aldanu, ktoré má len 27-tisíc obyvateľov a je o 450 km južnejšie (asi na úrovni švédskeho Štokholmu). Je to menšie a chudobnejšie mesto, v ktorom prevažujú drevené budovy. Je to prevažne ruské mesto. Jakutov, ktorí sa podobajú na Indiánov alebo Číňanov a majú šikmé oči, v Aldane nie je veľa, no postupne ich pribúda. V okolitých dedinách naopak Jakuti a Eveni prevažujú. Okolo Jakutsku je rovina, v Aldane sú kopce. Celé Jakutsko pokrývajú lesy, v republike je rozvinutý ťažobný priemysel, pretože sú tam bohaté náleziská nerastných surovín. Počas väčšiny roka je zima. Zima je veľká a dlhá, od októbra do apríla je trvalá snehová pokrývka, ale leto, hoci je krátke, je veľmi teplé. Teploty dosahujú niekedy aj 30 stupňov.

Súčasťou práce dobrovoľníkov je aj starostlivosť o malú farnosť a výjazdy do dedín. Do dediny Chatystyr sa chodí raz za týždeň v nedeľu, je tam väčšie katolícke stredisko. Chodia aj do dediny Ugajan, no v tomto prípade treba ísť ďalej a prekročiť rieku, kým nie je zamrznutá tak na člne a keď mrzne, tak po ľade. Keď ľad nie je dostatočne pevný, tak sa tam chodiť nedá. Do Ugajanu sa dostanú raz mesačne a raz mesačne sa chodí aj do dediny Tomnot a mestečka Nenyungri. Aby sa mohli veriaci stretávať a aby mali misionári kde zostať, majú v Chatystyre dom, nový dom sa začína stavať v Ugajane.

Viac na http://misie.saleziani.sk/


Pre zväčšenie klikni na mapu

Galéria k článku

Autor : Stanislav Mikolajčík, citane 3146x
Hodnotenie :    |  Nedela, 6. marca 2011


Vase hodnotenie :   horsie  lepsie
Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 857 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL