Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Utorok, 28. maja 2024 

    Malovýroba vo veľkovýrobe. Kto chce, ten aj podojí

NOVOŤ - Gazdovský dvor, ako ho poznala súčasná stredná generácia, je pre dnešné deti už neznámy. Ako to vyzeralo, keď sa ešte mlieko, syry, mäso či vajcia nekupovali v supermarketoch? To každému ukážu v Novoti.

Poľnohospodárska veľkovýroba a gazdovský dvor sú dva pojmy, ktoré sa navzájom zdanlivo vylučujú. Ale nemusí to tak byť. Hľadanie nových možností agroturistiky priviedlo predsedu novotského družstva Jozefa Kondelu na myšlienku vybudovať naozajstný gazdovský dvor našich starých otcov priamo v areáli spoločnosti.

„Stále hľadáme niečo nové. Za 18 rokov, čo robíme agroturistiku, sme sa vyprofilovali ako cieľ mnohých školských výletov, škôl v prírode a dovoleniek rodín s deťmi," hovorí Jozef Kondela. „Kým poľnohospodárska veľkovýroba pre nikoho nemá žiadne zvláštne čaro, gazdovský dvor ho má. Deti okrem toho milujú zvieratá a tu ich nájdu na dosah ruky.

Nielen vidieť

Tvorba gazdovského dvora v Novoti ešte len prebieha, no z toho, čo je hotové, sa dá vycítiť takmer rodinná atmosféra roľníckeho života. Novoťania však nevsadili iba na hospodárske zvieratá, ale aj na parádu. Na dvore nechýbajú napríklad pávy, hneď pri voliérach so sliepkami, bažantmi či husami stojí klasický drevený holubník. Hrkútanie jeho obyvateľov počuť po celom dvore.

„Rohaté capy vzbudzujú u detí rešpekt aj keď sa na dvore hrajú so psom. No kozliatka či jahniatka si deti bez obáv vezmú do náručia," hovorí Kondela. „Kone či poníky môžu vidieť dnes už kdekoľvek, aj u nás, no oči sa im rozsvietia, keď uvidia naše oslíky, teliatka, keď si môžu vyskúšať podojiť kravu."

Prechádzka gazdovstvom končí pri dojení kráv. Kto chce, môže si to vlastnoručne vyskúšať a potom sa pozrieť, ako z čerstvo nadojeného mlieka vzniká syr.

Kondela1

Vzácne kúsky

Pýchou gazdovského dvora bude skanzen roľníckeho náradia a vybavenia roľníckej usadlosti. Ľudia zo širokého okolia prinášajú na družstevný dvor veci, ktoré nachádzajú na povalách, v starých dreveniciach a stodolách.

„Zachraňujú vybavenie gazdovstiev svojich dedov, čo si veľmi cením. Ľúto im je staré a zachované veci vyhodiť, no sami pre ne miesto ani uplatnenie nemajú. Cennými kúskami sú mláťačky od Jakuba Durčáka a Floriána Pidíka, od Jozefíny Kšenzulákovej sme získali viacero zaujímavých exponátov," ukazuje Kondela na vzácne kúsky pod prístreškom.

Kondela zarnov

„Najvzácnejší je asi šrotovník od nebohého Emila Vlčáka. Od klasického jednoduchého žarnova na ručné ovládanie ho jeho majiteľ postupne menil na konský pohon, tzv. gepel, potom na elektrický. Aj niektorí dospelí otvárajú oči, keď vidia dômyselný staručký drevený mangeľ na plátno, alebo niektoré časti náradia na výrobu syrov alebo bryndze."

Do konca roka bude hotový

Ku gazdovskému dvoru v Novoti pribudne do konca roka aj náučný gazdovský chodník popri lese s množstvom informácií, ktorý každého návštevníka dovedie na dvor.

„Našou filozofiou je ukázať, že aj z malovýroby vychádzajú vynikajúce produkty, ako napríklad náš domáci ovčí syr. Ten môže každý okoštovať, aj si ho so sebou odniesť. Chceme tak spopularizovať predaj čerstvých poľnohospodárskych produktov z dvora priamo spotrebiteľovi, ale i samotné mliečne výrobky," dodáva Kondela. „Kto chce, tomu ukážeme aj celý postup, ako sa ovčí syr vyrába, ako vzniká obyčajná hrudka, oštiepky alebo známe syrové korbáče."

Idúc dvorom, Jozef Kondela podvedome vytiahne kúsok starého pečiva a podstrčí ho somárikovi v ohrade. Z reakcie oslíka i zo správania a prítulnosti ostatných zvierat na dvore vidieť, že zoznámenie sa detí s niekdajším gazdovstvom a dorábaním chleba, mäsa, mlieka či vajec je tu to pravé orechové.
<

© Prevzaté z týždenníka MY Oravské noviny

                     
Autor : Administrátor, citane 5301x
Hodnotenie :    |  Nedela, 23. maja 2010


Vase hodnotenie :   horsie  lepsie
Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 761 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL