Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Nedela, 19. maja 2024 

    Páter Vrecko a Štefan Račák sa vrátili z Haiti

Novoť - Dvaja z piatich Slovákov, ktorí boli na Haiti počas tragického zemetrasenia v polovici januára, sú už na Slovensku. Štefan Račák sa vrátil nadobro, páter Vrecko hľadá nových dobrovoľníkov.

NOVOŤ. „Pozornosť a peniaze, ktoré po ničivom zemetrasení nasmeroval svet na Haiti, môžu byť pre Haiťanov šťastím v nešťastí. Obetiam to už nepomôže, no pre tých, čo prežili, to môže byť nový začiatok," hovorí páter Augustín Vrecko, ktorý pred niekoľkými dňami priletel na Slovensko. Už dvadsať rokov pomáha ako misionár obyvateľom jednej z najchudobnejších krajín na svete, Haiťanom. Nie však pastoráciou - stavia cesty, školy jedálne, buduje záhrady. Od októbra minulého roku mu pomáhal Štefan Račák, mladík z Novote na Orave.

Konečne doma!

Štefan Račák strávil na Haiti pol roka. Nebola to jeho prvá misia, pomáhal už aj ľuďom na Sibíri a na Ukrajine.

„Na Haiti mi bolo najťažšie, pretože jediný, s kým som sa dohovoril, bol páter Gustík. Pol roka som strávil prevažne v dedinke L´Aguamithe, ktorej sa januárové zemetrasenie priamo nedotklo. Je to asi 140 km severne od hlavného mesta Port-au-Prince. Do hlavného mesta sme chodili zriedka, lebo cesta tam trvala dvanásť hodín," spomína Štefan. „Ak sme chceli ísť po ceste, museli sme si najprv znovu postaviť to, čo z cesty odniesla voda. Páter Augustín za 20 rokov, čo v krajine pôsobí, postavil približne 50 km ciest. Ja som tam išiel stavať kuchyňu, no robil som všetko možné. Bolo to ťažké, nevedel som kreolský jazyk a Haiťania zas nevedia po anglicky. Nakoniec som sa vďaka jazyku „rukaminohami" dorozumel s domácimi obyvateľmi celkom dobre. No som veľmi rád, že už som doma."

Na Haiti po Štefanovi zostal kus cesty, murovaná vývarovňa s jedálňou, spoločenská sála, ale aj kúpeľňa so sprchovacím kútom a splachovacím WC - niečo, čo dedinčania na Haiti poznali len z obrázkov.

Mladý Novoťan sa vrátil na Slovensko o niečo skôr než páter Vrecko, rodičia a štyria bratia ho privítali medzi sebou už na Veľkú noc.

Hľadá nových dobrovoľníkov

Stará múdrosť hovorí: Nedávaj hladnému rybu, nauč ho chytiť si ju! Toho sa drží aj páter Augustín Vrecko. "Pomoc, ktorá do krajiny teraz prichádza z celého sveta, je potrebná, no Haiťanov netreba len nasýtiť. Dôležité je zastaviť eróziu ľudského ducha, ktorej sa v tejto karibskej krajine veľmi darí. Haiťanov treba vzdelávať, aby neboli takí odovzdaní ťažkému osudu, aby si vedeli aj sami pomôcť. Krajine chýba základná infraštruktúra - cesty, školy, zdravotnícke zariadenia."

Páter v súčasnosti na Slovensku hľadá ďalších dobrovoľníkov - učiteľa, ktorý by mu pomohol aj s organizačnými záležitosťami, mäsiara a ovocinára. Haiťanov chce naučiť konzervovať mäso a pestovať ovocné stromy. Zúrodňovať pôdu a pestovať zeleninu ich už naučil. Záhradné terasy v L´Aguamithe s kapustou, paradajkami, zemiakmi, cesnakom a inou zeleninou chodia obdivovať ľudia zo širokého okolia. „Nesmierne ma teší, ak prídu ďalší a chcú, aby som im pomohol založiť podobnú záhradu," konštatuje páter Augustín.

Dobrovoľníci, ktorých misionár hľadá, majú na Haiti zabezpečenú cestu, ubytovanie a stravu. Za prácu nedostávajú plácu, no ako páter hovorí, „nevrátia sa s celkom prázdnymi rukami, aj po návrate musia z niečoho žiť, kým si doma znova nájdu prácu."

Štefan Račák a páter Augustín Vrecko u Račákovcov v Novoti.

Štefan Račák a páter Augustín Vrecko u Račákovcov v Novoti.
Autor : Administrátor, citane 2142x
Hodnotenie :    |  Nedela, 18. aprila 2010


Vase hodnotenie :   horsie  lepsie
Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 728 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL