Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Streda, 6. decembra 2023 

    Furmanské dni v Novoti sa vydarili

Novoť - O VI. ročníku Novotských furmanských dní priniesol článok aj regionálny týždenník Orava. Internetové spravodajstvo týždenníka MY Oravské noviny na svojich stránkách www.orava.sme.sk zverejnilo fotografie v sekcii PRESS FOTO. Prinášame Vám tieto články.

NOVOŤ - Hraničnou obcou sa v sobotu 13. februára nieslo erdžanie koní a výkriky chlapov poháňajúcich svoje tátoše. Novoť má za sebou úspešný VI. ročník Novotských furmanských dní.

Podujatie navštívil aj Vladimír Chovan, minister pôdohospodárstva, ktorý vyjadril presvedčenie o nutnosti zachovať kone slovami: "Kone nie sú otázkou minulosti, ale aj budúcnosti. Hornaté Slovensko sa bez týchto nádherných, ušľachtilých zvierat hlavne pri práci v lese nezaobíde."
Na otázku moderátora, ako sa mechanizátor dostal ku koňom, minister odpovedal: "Založili sme jazdecký klub. Prvé hodiny jazdenia som absolvoval pred ôsmymi rokmi, prvé jazdecké preteky po štyridsiatke. Začínali sme s jedným koňom a minulý týždeň sa narodil už 56 kôň v našom klube."
Približne dvetisíc ľudí bolo zvedavých na výkony 31 statných chladnokrvníkov, ktorí si prišli zmerať sily nielen z Oravy, ale aj Turca, Kysúc a Poľska. Pred súťažou sa predstavili v sprievode obcou, aby následne predviedli, čo dokážu.
Prvou disciplínou bola rýchlostná súťaž - jazda zručnosti. Jej súčasťou bola nákládka a prekládka metrovice a vreca sečky. Trať bola na niekoľkých miestach zúžená, pričom každý zvalený kolík znamenal trestné body. Najrýchlejší bol Vsek s furmanom Bartekom Fajferom z Poľska s časom 2,02,7 min. O päť sekúnd bol pomalší Zoro s Jánom Bartošom z Novote a na treťom mieste skončil Ján Lieskovský mladší s koňom Pejom z Liesku
V druhej disciplíne furmani aj kone ukázali zručnosť. S viac ako desaťmetrovým stromom museli zvaliť metrový klát, čo nebolo jednoduché. Albínovi Sochuliakovi z Novote to spolu s Pejom netrvalo ani desať sekúnd. Gaštan Jána Hlinu zo Zábiedova na to potreboval 13,66 sekundy. Len jedenásť stotín sekundy za ním zaostal Kazimir Zavada z Poľska s koňom Gňady.
"Vlani sme nesúťažili, pretože Pejo nebol zdravý. Tento rok som s jeho výkonom spokojný. V zručnosti sme boli najrýchlejší," ohodnotil Albín Sochuliak z Novote, výkon svojho osemročného valacha Peja, s ktorým dokázal na Novoťských furmanských dňoch vyhrať už štyrikrát. Niet sa čo čudovať, veď so svojim štvornohým pomocníkom denne pracuje v lese.
Divácky najatraktívnejšou súťažou bolo ťahanie dreva. V prvom kole malo objem 1,8o m3, v druhom 2,22 m3. Kto dokázal potiahnuť  menší klát do vzdialenosti 20 metrov, postúpil do druhého kola. V ňom bol najrýchlejší Gaštan Jána Hlinu zo Zábiedova - 13,5 s. O sekundu zaostal Vsek s Fajferom Bartekom z Poľska a Cigáň Rudolfa Ďuranu z Vavrečky to stihol za 15,31 s.
Pohár ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana získal Gaštan, majiteľa Jána Hlinu zo Zábiedova.

Martin Pavelek (Orava-Regionálny týždenník)

Galéria k článku klikni TUPrevzaté z týždenníka


Novotské furmanské dni

Dvadsaťosem furmanov a 32 ťažných koní predviedlo svoju pracovnú zručnosť pred tisíckami divákov na 6. Novotských furmanských dňoch.

NOVOŤ. Niektorí víťazi prekvapili, iní v Novoti preberajú víťazné trofeje už tradične, ako napríklad domáci Albín Sochuliak s Pejom, Vavrečan Rudolf Ďurana s Cigáňom či Liesečan Ján Lieskovský s Pejom. Cenu ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana získal kôň Gaštan, z rúk ministra ju prevzal Gaštanov majiteľ a furman Ján Hlina zo Zábiedova.

bvc

"Výmena stráží" - jeden súťažiaci v cieli, druhý na štarte.

yb

Kým furman nahadzuje náklad, musí jeho kôň trpezlivo stáť a nepopoťahovať saňami.

fgafds

Ján Lieskovský ml. s Pajom v akcii.

yby

Nielen diváci si obzerali súťažiace kone, ale aj naopak.

sgh

Predsedom poroty novotskej súťaže je už celé roky MVDr. Ján Orčík (vpravo).

Soch

Albín Sochuliak a jeho Pejo - jednoznační víťazi druhej disciplíny.

bxvb

Aj koníky si musia odskočiť na obed.

fshfs

Gaštan Jána Hlinu zo Zábiedova sa stal držiteľom Ceny ministra pôdohospodárstva. Foto: Pavol Kolenčík

vybay

Aké by to boli furmanské dni bez širokej ponuky konských postrojov?

ghgs

Kým diváci čakali na začiatok tretej disciplíny, pozabával ich bujarý Zoro domáceho furmana Jána Brtoša. Kým množstvo divákov väčšinu koní podľa furmanov stresuje, Zoro bol vo svojom živle, keď sa mohol predviesť a počuť potlesk.

hdhgdg

Aj pri silovom ťahu sa Zoro zaujímal viac o pobavenie divákov, než o výsledok disciplíny. Jeden pohár si predsa už vyslúžil. Veď napokon, ak nejde o život... Ale to už poznáte.
Autor : Administrátor, citane 16185x
Hodnotenie :    |  Utorok, 16. februara 2010


Vase hodnotenie :   horsie  lepsie
Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 2370 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL