Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Sobota, 15. juna 2024 

    Konečne otvorili cestu z Oravy na Kysuce

ORAVSKÁ LESNÁ - Symbolickým prejazdom dvoch konských záprahov, jedného z Oravy na Kysuce a druhého opačným smerom, otvorili v pondelok, 10. novembra, dlhoočakávanú cestu spájajúcu tieto dva regióny.

Obnovili tak historické spojenie Oravy s Kysucami, ktoré pred viac ako dvadsiatimi rokmi prerušila výstavba vodárenskej nádrže Nová Bystrica. Obchádzka dosahovala neuveriteľných 140 kilometrov. Po novej ceste to je z Oravskej Lesnej do Novej Bystrice doslova na skok, necelých 15 kilometrov.

Začiatok výstavby bol vo februári 2004, ukončenie naplánovali o päť rokov neskôr. Na stavbárov čakali veľmi ťažké klimatické a geologické podmienky. Vysoké zrážky, sneh a mráz komplikovali postup prác. Po zosuvoch pôdy, po ktorých sa do pohybu dalo takmer 35 tisíc m3 premočenej zeme, hrozilo úplné zastavenie výstavby. Zastavenie prác bolo na spadnutie aj v roku 2008, keď chýbalo na dokončenie 300 miliónov korún. „Na začiatku roka 2008 som dostal informáciu, že ak nebude 300 miliónov korún, v prácach sa nebude pokračovať. Rozhodli sme sa nájsť zdroje za každú cenu a nepredlžovať termín výstavby. Na ministerstvách sme ušetrili v oblasti zahraničných ciest. Táto cesta bola dokončená za cestovné 300 mil korún, ktoré by boli minuté na služobných cestách. Berte tento prístup vlády ako prejav solidarity. Ľudia urobili pre tento štát veľmi veľa. Za to sa musíme správať solidárne,“ povedal premiér Róbert Fico, ktorý sa tiež zúčastnil slávnostného otvorenia cesty.

Celkové náklady na stavbu 9,5 km úseku sa nakoniec vyšplhali na rekordných 2,2 miliardy korún (73 miliónov eur). Túto sumu si vyžiadali náročné práce a technológie použité pri výstavbe. Cesta sa kľukatí až do výšky tisíc metrov nad morom. Nachádza sa na nej 11 mostov v celkovej dĺžke 1 140 m, pričom najdlhší meria takmer 730 m. Pri viacerých použili unikátne technológie. V husto zalesnenom území museli stavbári vypíliť 40 tisíc stromov, odstreliť a odkopať 300 tisíc m3 zeme. Na násypy použili 149 tisíc m3 a oporné múry lemujú cestu na 80 percentách. Zvláštne technické riešenia - kotvenie mikropilótmi dosahuje dĺžku 45 km, lanové kotvy 24 km.

Strihania pásky sa zúčastnila aj podpredsedníčka národnej rady Anna Belousovová, minister vnútra Róbert Kaliňák, minister dopravy pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny. Nechýbali zástupcovia cirkvi, nitriansky biskup Viliam Judák a spišský diecézny biskup František Tondra, ktorý novú cestu požehnal. Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár povedal: „Otvorenie cesty je obrovskou výzvou pre tieto dva regióny, ktoré majú obrovský potenciál na spoločný rozvoj. Verím, že im pomôže využiť ho.“

Podľa odborníkov prejde novým úsekom denne približne 2 800 automobilov, čo sa bezprostredne dotkne obyvateľov priľahlých obcí. Väčšina však novú cestu vníma pozitívne. „Konečne ju postavili. V roku 1951 som na prvý opušťák z vojny išiel domov do Oravskej Lesnej pešo 40 km z Čadce,“ povedal 78 ročný Milan Kolenčík z Oravskej Lesnej. Kysučanka, Patrícia Lazáková z Novej Bystrice, na otázku, či sa teší z toho, že oravskí chlapci budú chodiť za kysuckými dievčatami kratšou cestou, so smiechom odpovedala: „Dnes už chodia baby za chlapmi.“

Albín Viater, starosta Oravskej Lesnej, slovami chvály na novú cestu nešetril, ale pripomenul, že zvýšené množstvo prechádzajúcich automobilov podstatne zmení doterajší pokojný charakter obce. „Musíme doriešiť bezpečnosť našich ľudí. Vybudujeme nové chodníky, zábrany, ostrovčeky tak, aby nebola ohrozená bezpečnosť nielen domácich obyvateľov, ale ani turistov.

Martin Pavelek - týždenník Orava

Prevzaté z týždenníka


Galéria k článku
Autor : Administrátor, citane 2283x
Hodnotenie :    |  Utorok, 18. novembra 2008


Vase hodnotenie :   horsie  lepsie
Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 606 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL