Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Nedela, 19. maja 2024 

    Neuveriteľných päťtisíc divákov

NOVOŤ - Približne päťtisíc zvedavých divákov sa v sobotu 17. februára prišlo zabaviť na 3. ročník Novotských furmanských dní, ktoré už po tretí rok organizovali spoločnými silami družstvo Agrokovex Novoť v spolupráci s obcou Novoť a Námestovským závodom Štátnych Lesov. Prinášame Vám články o tomto podujatí z regionálnych týždenníkov.

Neuveriteľných päťtisíc divákov

Takáto masa ľudí sa prišla minulú sobotu pozrieť na tretie Furmanské dni v Novoti. Počet divákov z celého Slovenska sa oproti minulému roku zdvojnásobil. A mali sa na čo pozerať! Novoťania sa opäť prekonali a pripravili nezabudnuteľný deň plný atrakcií, ktorými bolo napríklad ródeo, psie záprahy alebo jazda na koňoch... Furmanské preteky začali sprievodom cez obec, po ktorom nasledovala registrácia a vylosovanie poradia. Kone súťažili v rýchlostnej a silovej disciplíne, na záver dokonca v súťaži o najkrajšieho tátoša.


Modrá obloha, biely sneh a krásne kone

Hijó, hvô, pŕŕ, čihi, heta – tieto slová bolo na Pretekoch furmanských koní minulú sobotu v Novoti počuť asi najčastejšie. Dorozumievali sa nimi furmani so svojimi koňmi, aby podali čo najlepšie výkony. Ideálne slnečné počasie, modrá obloha, biely sneh a krásne, silné kone – to prilákalo do goralskej prihraničnej obce tisícky ľudí (odhadom približne 5000 návštevníkov). Autá, ktorými prišli, stáli v dlhých kolónach odstavené na okraji cesty k areálu poľnohospodárskeho družstva Agrokovex i na hlavnej ceste. „Sami sme prekvapení, že prišlo toľko ľudí. To sme nečakali. Je to zatiaľ najviac za tie tri roky, čo podujatie trvá,“ povedal nám jeden z hlavných organizátorov podujatia, riaditeľ poľnohospodárskeho družstva Agrokovex Novoť Jozef Kondela. Divácka účasť potešila aj starostu obce Františka Poletu: „Je to aj spoločenská akcia, nie je to iba o koňoch. Sú tu rôzne iné atrakcie, ľudia sa tu postretávajú, zabavia sa, deti sa môžu polyžovať. Myslím si, že je to pekné podujatie.“ Spolu s družstvom Agrokovex súťaž organizovali aj Lesy SR a obec Novoť. Medzi hosťami tejto spoločensko-súťažnej akcie bol aj vedúci služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Pavelka.

Novotských furmanských pretekov sa zúčastnil dosiaľ najväčší počet koní, a to 22 z 11 slovenských a poľských obcí. Peter Francúz z Oravského Veselého súťažil až na 3 koňoch, podobne ako Poliak Marek Vitilski. Medzi koňmi bola tento rok jediná kobyla – 9-ročná Mica Martina Jurigu z Lomnej. A práve tá obstála najlepšie v prvej z troch súťažných disciplín, v zručnosti furmana a rýchlosti koňa. Na druhom mieste v tejto kategórii skončil 9-ročný kôň Demeter s furmanom Petrom Jurkym z Vasiľova. Kôň Buroš a furman Ľubomír Rypák z Or. Veselého skončil na 3. mieste. V silovej disciplíne, ťahaní takmer 1000-kilového kmeňa, zvíťazil 7-ročný žrebec Cigáň furmana Rudolfa Ďuranu z Vavrečky. Na 2. mieste skončil 3-ročný valach Kaštan s Vendelínom Tisoňom zo Zákamenného. A 3. miesto získal Albín Sochuliak so 6-ročným žrebcom Pejom. V tretej súťažnej disciplíne, najkrajší kôň, rozhodcovia najvyššie ocenili Cigáňa Rudolfa Ďuranu. Druhým najkrajším koňom bol Pejo Albína Sochuliaka a na treťom mieste skončil 6-ročný Tibet Václava Jurkyho.

Paralelne s hlavnou súťažou koní sa konali aj sprievodné akcie. Jazdu na psích záprahoch predvádzali mašéri z Turian, podkúvanie koňa zas početným zvedavcom ukázal kováč Piotr Šatanik s pomocníkmi z poľskej obce Glinka. Deti sa mohli zabaviť jazdou na boboch a na lyžiach. K výbornej atmosfére podujatia prispela domáca hudba Brodecovcov, folklórny súbor Kamenčan zo Zákamenného a miestny diskdžokej. Celkový rámec vhodne doplnili aj stánky s prezentáciou lesnej techniky, s konskými postrojmi, s ľudovými remeselnými výrobkami, ale i s občerstvením. Nechýbali perníky, varená kukurica, fašiangové šišky, víno ani medovina. Celým podujatím sprevádzal a divákov o priebehu súťaže informoval hlásateľ Štefan Kolenčík.
Pristavili sme sa v provizórnej kuzni poľského kováča Piotra Šatanika, ktorý nám povedal: „Kováčske remeslo pomaly vymiera. Už nie sú školy, v ktorých by sa mladí ľudia mohli podkúvaniu koní vyučiť. Ja som sa to naučil od môjho otca. Pracujem v lese s koňmi pri približovaní dreva. Aj mne, aj mojim kolegom, s ktorými robím, treba podkúvať kone. Nepodkutý kôň v lese pracovať nemôže. Je tam ťažký terén, zničil by si kopytá. Ale v lete sa kôň podkúva inak ako v zime, podkovy sú odlišné. V zime sa nesmie šmýkať na ľade a podkova mu nesmie zostať v snehu.“ Ako sme sa presvedčili, podkúvanie koňa je ťažká práca a vyžaduje si skutočný kováčsky fortieľ. Kopyto sa musí najskôr očistiť, orezať, podkova upraviť a potom sa pribije ôsmimi špeciálnymi klincami.

Furmanskému remeslu sa venujú aj mladí muži. Najmladším účastníkom novotských pretekov bol 23-ročný Juraj Brunčák. Medzi najmladších patrili aj Martin Juriga z Lomnej a Štefan Turac z Rabčíc. Jeho ani nie 3-ročný žrebec v silovej disciplíne kubíkovým kmeňom síce pohol, ale ďaleko ho nepotiahol. „Tu kôň nikdy nepodá taký výkon ako v lese,“ povedal nám Š. Turac. Kone sú totiž na podobných súťažiach vystavené stresu, najmä tie mladšie. „Keby som to drevo ťahal v lese, tak ho určite vytiahnem,“ dodal. S koňmi robí odmalička, pretože ich doma mali odjakživa.
Podobných podujatí, ako sú Preteky furmanských koní v Novoti, sa tohto roku na Slovensku uskutoční až 18. Divácky sa stávajú stále viac obľúbenejšie a navštevovanejšie. Na Orave bude súťaž furmanských koní najbližšie 12. mája v Lokci. V rámci tamojších Furmanských dní sa bude tohto roku konať po prvýkrát aj súťaž v orbe.

Galéria k článku
Autor : Administrátor, citane 2571x
Hodnotenie :    |  Streda, 28. februara 2007


Vase hodnotenie :   horsie  lepsie

Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 781 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL