Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Stvrtok, 18. jula 2024 

    Púť do Ludzmierza v Poľsku

NOVOŤ - Aktívni dôchodcovia v Novoti opäť poriadajú dňa 15. augusta na sviatok Nanebovzatia Panny Márie púť ku „Gaždžinej Podhalia“ do Ludzmierza.

Ludzmierz je dedinka v blízkosti Nowého Targu. História tohto pútnického miesta sa datuje viac ako 600 rokov od roku 1400. Legenda hovorí, že v roku 1400 išiel cez Ludzmierz na koňoch a vozoch kupec do Maďarska. V hustej tme zablúdil a začal sa boriť v bahne ktoré bolo na tomto mieste, začal sa topiť pričom vzýval Pannu Máriu a prosil ju o ochranu so sľubom, že ak sa zachráni zhotoví jej sochu a umiestni v kostole. Modlitba kupca bola vyslyšaná a z kostola sa začali šíriť lúče svetla, voda upadla a na mieste kde sa kupec zachránil vytriskol prameň, ktorý je tam doposiaľ (studňa pri kostole) Kupec svoj sľub splnil a od toho času je to najväčšie pútnické miesto na Podhali (oblasť medzi Oravou a Spišom).
15. augusta 1963 sa v Ludzmierzu schádza 20 poľských biskupov a vyše 200 tisíc pútnikov na korunováciu Panny Márie, ktorú má vykonať kardinál Štefan Wyszynski. Na obrade je prítomný aj biskup Karol Wojtyla. Pri procesii so sochou Panny Márie vypadlo z jej rúk berlo a toto zachytil vtedajší biskup Wojtyla. Neďaleko stojace dieťa vtedy povedalo „Panna Mária mu odovzdáva berlo, aby viedol Cirkev na celom svete. Toto všetko zachytili aj televízne kamery. Keď sa Karol Wojtyla stal pápežom ludzmiezčania zhotovili drevené „pápežské“ kreslo a veľmi zaujímavý poľný oltár a stále sa modlili, aby ich pápež navštívil aj v Ludzmierzu a stalo sa dňa 7. júna 1997 navštívil sv. otec aj toto pre neho veľmi obľúbené pútnické miesto a pomodlil sa s vyše miliónom pútnikov posvätný ruženec a predniesol homíliu. Púte sa vtedy zúčastnili aj pútnici z Novote a od tých čas ročne toto miesto navštevujú tisícky pútnikov, ktorý ku Pane Márii kráčajú najmä pešo. Cez folklórny súbor Grúnik sme pred niekoľkými rokmi nadviazali s Ludzmierzom družbu a novoťanov tam majú radí a oni radí chodia aj k nám. Pred niekoľkými rokmi správca farnosti Tadeusz Juhás mal sv. omšu aj v našom farskom kostole.
Hlavný odpust v Ludzmierzu je 15. augusta, ale odpusty sú aj na každý sviatok Panny Márie pričom každý je zvlášť motivovaný (pre deti a tehotné ženy , pre chorých a starých, bačovský a prvú septembrovú nedeľu sú dožinky).
Hlavný odpust začína vždy 14. augusta o 20,00 hod krížovou cestou, pokračuje súťaž v poézii a prózy o Panne Márii Ludzmierskej, vyťahovanie sochy PM zo studne, procesia so sochou a o 24,00 hod. začína tzv. „Pastierska Marijina sv. omša“ ktorú slúži niekoľko desiatok kňazov. Počas celej noci je možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia.
Hlavná sv. omša je 15. augusta vždy o 11, 30 hod na poľnom oltári.
V roku 2001 udelil pápež Ján Pavol II kostolu titul Basilica Minore - baziliky menšej. (rovnaký titul udelil napr. v roku 1984 kostolu na Mariánskej hore v Levoči).
V blízkosti baziliky je prekrásna ružencová záhrada so všetkými tajomstvami posvätného ruženca v ktorej strede stojí nadživotná socha kľačiaceho sv. otca Jána Pavla II.

Presný program odpustovej slávnosti nájdete na tejto stránke po jeho schválení na farskom úrade v Ludzmierzu.

Webová stránka Sanktuaria Matki Bożej Królowej Podhala


Autor : Štefan Kolenčík, citane 5224x
Hodnotenie :    |  Nedela, 29. jula 2007

Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 1359 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL