|
Trstená - Zástupca okresnej prokuratúry, predseda okresného súdu, riaditeľ územného úradu práce, riaditeľ vodárenskej spoločnosti, hornooravskí starostovia a primátor - také pestré bolo zloženie rokovacieho pléna posledného tohtoročného stretnutia Združenia miest a obcí hornej Oravy, ktoré sa konalo 7. decembra v Trstenej. Za okresnú prokuratúru sa ho zúčastnil JUDr. Jaroslav Kocúr. |
Po prvýkrát vôbec sa tohoto stretnutia zúčastnil zástupca Okresnej prokuratúry v Dolnom Kubíne, aby sa venoval problematike súčasného postavenia prokuratúry voči samosprávam obcí. Jaroslav Kocúr prezentoval doterajšie skúsenosti prokuratúry s oravskými samosprávami. Podľa nich doteraz ani jedna nezrovnalosť v správnom konaní obcí nebola taká závažná, žeby nemohlo dôjsť k náprave a problém by musel priamo pred Ústavný súd. Postup je totiž taký, že ak obec zamietne, prípadný nález prokurátora o chybe v správnom konaní a jej nápravu, celú záležitosť automaticky musí riešiť práve táto vysoká súdna inštitúcia. Aj v týchto dňoch prebiehajú kontroly okresnej prokuratúry na samosprávach, týkajúce sa predovšetkým dodržiavania stavebného zákona v stavebných konaniach.
Veľa otázok smerovalo na predsedu Okresného súdu v Dolnom Kubíne Petra Bebeja, ktorý informoval o dočasnom fungovaní vysunutého pracoviska v Námestove, pretože okresný súd nemá v dolnooravskej metropole zatiaľ dostatok priestorov. Minuloročným rozhodnutím poslancov NR SR prestal Okresný súd v Námestove existovať. Starosta Podbiela Ján Sitek požiadal predsedu súdu o zdôvodnenie, prečo bol tento súd zrušený aj napriek veľkému odporu väčšiny Oravcov. Ako povedal Peter Bebej, zrušenie námestovského súdu bolo súčasťou návrhu ministra Daniela Lipšica na optimalizáciu súdnictva na Slovensku, ktorý na svojej verzii trval. Argumenty, že sa tým sťažila dostupnosť súdu pre obyvateľov Bielej Oravy podľa slov Petra Bebeja neobstoja, pretože prevažná väčšina z takmer 60 000 obyvateľov Bielej Oravy musí na súd prísť jeden či dva razy v živote, ak vôbec.
Podľa našich neoficiálnych, ale hodnoverných informácií z parlamentu však došlo minulý rok pri rozhodovaní o bytí či nebytí námestovského súdu k dramatickej situácii, ktorá mohla údajne viesť až k odstúpeniu ministra spravodlivosti.
Ten totiž v rámci optimalizácie súdnictva jednoznačne odmietal dva súdy na Orave a námestovský poslanec v NR SR Jozef Miklušičák teda do parlamentu predložil pozmeňujúci návrh na zrušenie súdu v Dolnom Kubíne a zachovanie súdu v Námestove. V hlasovaní pre či proti bol rozhodujúci jediný hlas a minister spravodlivosti preto údajne nastolil problém tak, že ak prejde zmena, odstúpi z postu ministra a zasadne na svoju stoličku v parlamente. Práve na tej však sedel ako náhradník práve Jozef Miklušičák... A sedí na nej dodnes.
Starostovia sa zaujímali aj o to, prečo dolnokubínsky súd nedoručuje obciam rozhodnutia dedičských konaní, keď iné súdy tak robia. Obciam to potom uľahčuje vyrubovanie daní z nehnuteľností pri zmene majiteľa pozemku či stavby. Podľa Petra Bebeja to však povinnosťou súdnych úradníkov nie je. Ak to niekde robia, tak len zo „zotrvačnosti“, pretože kedysi túto povinnosť zákon súdom ukladal. Ako si teda obce majú počínať? Legislatíva v prípade, že majiteľ nehnuteľnosti je neznámy, umožňuje obci vyrubiť daň užívateľovi, čo samosprávy už v praxi využívajú.
Aj v budúcom roku bude pokračovať Národný projekt č. V - aktivačná činnosť nezamestnaných občanov. O časové „doladenie“ potrebných krokov požiadali starostovia riaditeľa Územného úradu práce v Námestove Pavla Boldovjaka, aby nemuseli obce absolvovať zbytočné „papierovačky“ s odhlasovaním koordinátorov aktivačnej činnosti z pracovného pomeru, ich prihlasovaním na úrad práce a o pár dní zase to isté s ich prihlasovaním a uzatváraním nových pracovných zmlúv. Pavol Boldovjak urýchlenú pomoc samosprávam prisľúbil.
Autor : Stanislav Mikolajčík, citane 2519xHodnotenie : | | | Piatok, 30. decembra 2005 |
|