Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Utorok, 16. aprila 2024 

    Ocenenie novotských divadelníkov

Žilina/Dolný Kubín - Na festivale Kubínske divadelné dni sa v súťažných kategóriách predstavili detské divadelné súbory (DDS) a divadlá dospelých hrajúcich pre deti z ktorých tri najúspešnejšie postúpili na krajskú prehliadku Divadelný medveď. V kategórii „súborov“ zvíťazil DDS Lienky pri ZŠ s MŠ v Novoti a postúpil na krajskú prehliadku, kde za svoj výkon získal cenu a diplom za výpravu.

Žilina - Utorok 19. apríla mal v Žiline prívlastok divadelný. Hlavní organizátori podujatia, Žilinský samosprávny kraj a Regionálne osvetové stredisko v Žiline v spolupráci s Bábkovým divadlom v Žiline uskutočnili krajskú prehliadku detskej divadelnej tvorivosti – Detského divadelného medveďa 2005.

Viac ako stovka účastníkov z deviatich divadelných súborov z Oravy, Liptova, Kysúc, Turca a Žiliny darovala sebe, porote i divákom skutočný, žánrovo rôznorodý divadelný sviatok.

Oravu zastupovali traja kvalitní reprezentanti. Ich spoločným menovateľom bolo, že obohatili program prehliadky v troch žánroch, osobitým a veľmi originálnym spracovaním, čo ocenili svorne nielen členovia poroty, ale aj diváci v hľadisku.

Detský divadelný súbor Lienky pri ZŠ a MŠ v Novoti získal za svoj výkon v hre Zlatá rybka Cenu a diplom za výpravu. Predstavenie režijne pripravila Milada Zavoďančíková. Detský divadelný súbor Dobrovíťazí z Nižnej v scénickej miniatúre režisérky Zdenky Brozovej pod názvom O škaredej princeznej získal jednu z hlavných cien a postup do celoštátneho kola Detskej dramatickej tvorivosti.

Veľmi hodnotným obohatením podujatia i každého z účastníkov bolo vystúpenie Divadla dospelých hrajúcich pre deti – Aj my!- pri Domove sociálnych služieb v Tvrdošíne. Hru Pod snehovou perinou v autorstve a v réžii E. Chmelkovej a M. Kajanovej ocenila porota cenou a diplomom za prácu s hercom. V celkovom stvárnení útvaru o jari sa určite priblížili svety menej zdravých a zdravších skupín dospelých i detí. Zdanlivo jednoduché stvárnenie témy bolo hlbokou výpoveďou o ľudskom i profesionálnom úsilí vedenia súboru v procese integrácie konkrétnej skupiny postihnutých do ostatného spoločenstva. O potrebe i správnosti tejto cesty formou kultúrnej aktivity presvedčili aj reakcie detského publika v hľadisku, ktoré odmenilo súbor srdečným, opakovaným, dlhotrvajúcim a hlavne spontánnym potleskom.

Anna Vojčíková (Naša Orava)

Dolný Kubín - Vzťah ľudí k divadlu, tak ako napokon ku všetkému, vzniká už v detstve. Vlastne vzniká, ak nejaké divadlo v detstve jestvuje. Sú takí ľudia, ktorí tento vzťah u detí pestujú – tým, že založia detské divadlo. A sú takí aj na Orave. Na nedávnom festivale Kubínske divadelné dni sa v troch súťažných kategóriách predstavilo šesť detských divadelných súborov (DDS) a divadiel dospelých hrajúcich pre deti. Tri najúspešnejšie postúpili na krajskú prehliadku Divadelný medveď, ktorá sa konala 19. apríla v Žiline. V kategórii „súborov“ zvíťazil DDS Lienky pri ZŠ s MŠ v Novoti s hrou na motívy ľudovej rozprávky Zlatá rybka. Režisérkou, scenáristkou, dramaturgičkou a vedúcou tohto súboru je Milada Zavoďančíková. V kategórii divadiel dospelých hrajúcich pre deti si postup vybojovalo divadlo Aj my! pri Domove sociálnych služieb Tvrdošín, ktoré vedie Emília Chmelková. Víťazstvo v kategórii scénických miniatúr patrí DDS Dobrozvíťazí pri ZŠ s MŠ v Nižnej. Súbor uspel s hrou O škaredej princeznej, napísanej na motívy rozprávky Ľubomíra Feldeka. Aj v tomto súbore je režisérkou, scenáristkou, dramaturgičkou a vedúcou jedna osoba – učiteľka Zdenka Brozová. Jej divadelný súbor vyhral minulý týždeň aj krajskú prehliadku v Žiline a postúpil na celoslovenskú Zlatú priadku do Šale. Práve úspešnému DDS Dobrozvíťazí sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.

Divadlo Dobrozvíťazí má svojich predchodcov. Boli nimi divadelný súbor Možno príde aj Godot pri Gymnáziu Tvrdošín, ktorý s mnohými úspechmi sedem rokov viedol manžel Zdenky Brozovej – Jaroslav (Jarko) Broz, a súbor Pravítko pri ZŠ v Krivej – ten takisto úspešne viedla Zdenka Brozová. Možno povedať, že Dobrozvíťazí je druhým – tentoraz divadelným – manželstvom Brozovcov.

Hneď prvé predstavenie nového súboru, ktorý pracuje pri Gymnáziu v Tvrdošíne (tam učí Jarko) a ZŠ s MŠ v Nižnej (kde zas učí Zdenka), bolo výnimočne úspešné. Volalo sa Robinsoniáda a v roku 2003 získalo hlavnú cenu na Zlatej priadke v Šali – celoslovenskej prehliadke detskej dramatickej tvorivosti. Scenár v tomto prípade napísala mužská polovička manželskej dvojice - Jarko. Zdenka bola autorkou ďalšieho predstavenia V krajine Kdenič-Tunič, napísaného na motívy rozprávky Peter Pan. Na oravskej prehliadke v roku 2004 inscenácia zvíťazila, ale z krajskej už na celoslovenskú nepostúpila. Zdenka ako autorka si to však vynahradila tohto roku so spomínanou scénickou miniatúrou O škaredej princeznej. Naštudovala ju s časťou súboru – žiakmi ZŠ v Nižnej, Patrikom Bachanom a Zuzkou Rosinovou.

V kompletnom súbore Dobrozvíťazí účinkujú deti od 5 do 15 rokov, väčšinou študenti Gymnázia v Tvrdošíne a žiaci ZŠ v Nižnej. Dve dievčatá sú zo ZŠ Tvrdošín-Medvedzie a jedna z Hotelovej akadémie Slanická osada. Ako inak, členkami súboru sú aj všetky tri dcéry manželov Brozovcov, vrátane najmladšej, 5-ročnej Agátky. „Chlapcov máme v súbore len dvoch,“ upresňuje Jarko Broz a so smiechom poznamenáva: „Tým sa žije medzi toľkými babami!“

Jaroslav Broz sa divadlu venuje dlhé roky, už od študentských čias. Už tento samotný fakt hovorí o jeho vzťahu k divadlu. Ale prečo sa do detského divadla zahryzla aj jeho manželka? „Je to jednoduchá rovnica lásky: mám rada deti, mám rada divadlo – najjednoduchšie spojenie: detské divadlo. O to jednoduchšie, že Jaro sa vždy venoval „cudzím“ deťom a na svoje vlastné trochu zabúdal. Bolo mi to, pravdupovediac, trochu ľúto, lebo som vedela a videla, čo všetko tým svojim študentom dokáže cez divadlo dať. Napokon sa mi ho podarilo presvedčiť a vznikol súbor Dobrozvíťazí. O tom, že to moje presviedčanie nebolo márne, svedčí aj úspech našej prvej spoločnej inscenácie,“ vyznáva sa Zdenka Brozová a dodáva: „Trošku ma mrzí, že sme vždy museli začínať v bojových podmienkach. Kým sme dali inscenáciu trochu dokopy, stretávali sme sa v našom dvojizbovom byte, ktorý je pre približne dvadsať detí, jemne povedané, pritesný. Na druhej strane mali tie stretnutia špecifickú vôňu. Voňali najmä koláčom a čajom. Dosť dobrá inšpirácia, nie?“

Manželia Brozovci už medzitým so svojím divadlom pripravujú ďalšiu inscenáciu. Jej názov ešte nevymysleli, ale bude na motívy Kurta Vonneguta a slovenských ľudových rozprávok. Predstavenie by chceli premiérovať ešte do konca tohto školského roka. „Možno to znie príliš náročne, ale z Vonneguta sme si vybrali Bitúnok č. 5. Slovenské ľudové rozprávky to trochu zjemňujú - aj keď sme vybrali tie najdrastickejšie,“ prezradil nám o novej inscenácii Jarko Broz, ktorý bol vždy náročný na témy. „Všetci sme zvedaví, čo z toho bude.“ Zvedaví sú iste aj diváci, ktorí majú tento súbor radi a na nové predstavenie sa už tešia.

Rudolf Jurolek (Naša Orava)


Autor : Administrátor, citane 1828x
Hodnotenie :    |  Utorok, 3. maja 2005

Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 327 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL