Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Pondelok, 22. jula 2024 

    Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Novoť - Zverejňujeme fotografie, výsledky i odborné posúdenie predsedu poroty.

NOVOŤSKÁ HRUDKA 2012

– JARMOK SYROV V NOVOTI

AGROVEX Novoť a obec Novoť usporiadali v nedeľu 1.júla 2012 už 7. ročník svojich krásnych tradičných sviatkov – „NOVOTSKÁ HRUDKA – jarmok syrov 2012“. Na tomto krásnom podujatí sa zúčastnili nielen súťažiaci a návštevníci podujatia z obce Novoť, ale i zo susedných obcí – Mútne, Zákamenné, Krivá na Orave, Tvrdošín a mnohí ďalší účastníci z celého Slovenska. Nechýbali ani súťažiaci a návštevníci z Poľska. Podujatie si nenechali ujsť takisto mnohí starostovia obcí, zástupcovia rôznych spoločností a firiem. Odhaduje sa, že na tomto podujatí mohlo byť spolu vyše 3 tisíc ľudí.

Slávnosti sa po prvý raz uskutočnili v centre obce pri Kultúrnom dome, kde bol priestor na množstvo predajných stánkov syra, ovčích špecialít, remeselníckych výrobkov, potravinových špecialít a pod. Veľkú obľubu, v horúcom počasí, mali mliečne nápoje, pivo a tiež stánky s prípravou bryndzových halušiek, s varením gulášov a iných špecialít. Bol to ozajstný pestrý jarmok. Podujatie obohatili krásne vystúpenia folklórneho súboru z Mútneho a živá hudba.

Samotný program začal prezentáciou krásnych figurálnych syrov a ovčích syrov v kultúrnom dome. Potom bola svätá omša vo farskom kostole a samotné otvorenie výstavy syrov. Na oficiálnom otvorení slávností vystúpil starosta obce Novoť Bc. František Poleta, predseda Agrovex-u Novoť Ing. Jozef Kondela a riaditeľ spoločnosti NIKA, bývalý predseda Cechu bryndziarov Ing. Ján Keresteš. Počas výstavy syrov prebiehala aj súťaž v hodnotení kvality syrov, potom aj obecná liga v ťahaní syrových nití, súťaž detí v konzumácii syrových nití a ďalšie zaujímavé podujatia. Podujatie ukončila tanečná zábava, ktorá skončila nadránom.

Hlavnou atrakciou a pýchou Syrárskeho jarmoku bola prehliadka figurálnych parených syrov a súťaže v kvalite ovčích syrov. V tomto roku sa zúčastnilo 17 výrobcov parených figurálnych syrov a 9 výrobcov ovčích hrudkových syrov. (V minulom roku to bolo až 22 výrobcov figurálnych syrov a 6 výrobcov ovčích hrudiek.) O záujme účastníkov jarmoku syrov svedčí skutočnosť, že na vystavené syry sa prišlo pozerať, obdivovať a aj hodnotiť tisícky ľudí. Zástupy návštevníkov pred kultúrnym domom bolo vidno postávať v rade od 10,00 až do 15,00 hod.

Hodnotenie všetkých syrov robila odborná komisia pod vedením Ing. Karola Heriana, CSc., a v komisii boli Ing. Ján Keresteš, Ing. Katarína Jančiová, Ing. Oľga Froleková a Ing. Dušan Apolen. Pritom zvlášť sa hodnotili ovčie hrudkové syry a zvlášť figurálne parené syry. Každý hodnotiteľ hodnotil nezávisle a anonymne, takže prakticky nepoznal výrobcu. U ovčích hrudkových syrov sa hodnotil bodovo vzhľad a konzistencia syra a zvlášť chuť a vôňa syra. U figurálnych parených syrov sa hodnotil tvar a umelecký dojem a taktiež manuálna náročnosť výroby týchto syrov. Po individuálnom zhodnotení a sumarizácii sa získali celkové výsledky. Možno konštatovať, že medzi výrobcami ovčieho hrudkového syra boli výraznejšie rozdiely ako medzi výrobcami figurálnych syrov. Tam bolo skutočne ťažko robiť rozhodcu, lebo všetky vystavené syry boli veľmi krásne a nápadité.

Odborná komisia vyhodnotila prvých 5. najlepších syrov v jednotlivých kategóriách nasledovne:

Kategória „Ovčí hrudkový syr“:

 • AGROVEX Novoť;
 • Oľga Apoleníková, Pružina;
 • PD Žaškov;
 • Ivan Bakoš, Breza;
 • PD Žiarec, Tvrdošín.
Kategória „Figurálne parené syry“:

 • Ľudmila Koleňová z Novote, kolekcia súdok, kočík;
 • El ena Kubalová z Mútneho, kolekcia šach a šijací stroj;
 • Mária Andrašová z Mútneho, veniec, kytica kvetov;
 • Viera Polťáková zo Zákameného, detské topánočky, srdiečka;
 • Jozefína Mikolajčíková z Novote, košík kvetov, vrkoče, srdiečka.
Okrem odbornej komisie, ovčie hrudkové syry hodnotili i účastníci podujatia a to tak, že na lístok napísali číslo syra, ktorý im najviac chutil. Spolu bolo odovzdaných vyše 600 hlasovacích lístkov.

Výsledky súťaže verejnosti boli nasledovné:

 • PD Žaškov;
 • Ivan Bakoš, Breza;
 • AGROVEX Novoť.
Mimoriadne ocenenie organizátorov podujatia za veľkú kolekciu krásnych syrov (domáca farma) dostala dlhoročná účastníčka súťaže Margita Chromuľáková z Novote.

Všetci účastníci súťaží dostali od starostu obce Novoť a predsedu Agrovexu ďakovné listy a víťazi, okrem diplomu, získali i cenne vecné dary.

Pri hodnotení ovčích hrudkových syrov sa znova ukázalo, že každý výrobca má svoju osobitnú technológiu výroby a medzi jednotlivými syrmi boli veľké rozdiely v konzistencii, v dierkovaní syra a najmä v chuti. Ukázalo sa, že nielen mliekarenským odborníkom, ale aj širokej verejnosti chutia ovčie syry, ktoré sú lahodnej kyslomliečnej chuti a nie syry tvrdé, drobivé, bez chuti alebo príliš kyslé. Správny ovčí syr by mal mať pekný uzavretý povrch, bez prasklín a veľkých otvorov v ceste, nesmie mať veľké množstvo drobných lesklých otvorov, ktoré sú známkou nedostatočná hygieny. Syr by mal mať jemnú, nie tvrdú drobivú štruktúru a mal by mať príjemnú kyslomliečnu chuť i vôňu. Niektoré syry boli príliš kyslé a nechutné a viaceré zas boli málo vykysnuté a nevýraznej chute. Aj pri takýchto príležitostiach je potrebné upozorniť nielen výrobcov, ale i spotrebiteľov, že čerstvý, ešte sladký nedostatočne vykysnutý syr môže niesť zdravotné riziko nebezpečných mikrobiálnych ochorení – encefalitída, salmonelóza, listerióza a pod.

Aj v tomto roku najkrajšou atrakciou a pýchou celého jarmoku syrov boli figurálne syry. Tieto krásne vytvarované parené syry z kravského mlieka a čiastočne i údené predstavujú vrchol syrárskeho umenia a umeleckého stvárnenia syrov. Práve na Jarmoku syrov v Novoti, počas uplynulých 7 rokov, sa figurálne syry na Slovensku tak zdokonalili, že slúžia ako vzor všetkým, ktorí robia tvarované domáce i priemyslové parené syry, a to nielen na Slovensku, ale i v susedných krajinách. To už nie sú iba jarmočné údené syrové atrapy, ale sú to skutočné výtvarné umelecké diela, ktoré šíria slávu naším výrobcom. V tomto roku sa zas objavili nové námety i techniky tvarovania. Boli tam už pestré kvetinové kytice, široká škála záhradných i lesných plodín, prenádherné dvojfarebné syrové torty, vence a nakoniec aj umelecké stvárnenie predmetov bežnej potreby – autá, šachovnica, topánočky, šijací stroj, oblečenie mladomanželov a pod. Ku chvále výrobcom slúži aj to, že tieto figurálne syry nie sú iba na pozeranie a obdiv, ale väčšinou sú robené tak, aby sa dali aj konzumovať. Pritom aj samotná chuť a konzistencia týchto syrov bola dobrá, nebola moc tvrdá, vysušená, ale jemná, lahodná a smelo môžu slúžiť nielen ako ozdoba, ale aj ako cenný dar pri významných spoločenských príležitostiach. Najlepšie o týchto prednostiach svedčí skutočnosť, že sa už takéto kolekcie syrov predávajú nielen v blízkom okolí, ale i po Slovensku a Poľsku.

Výroba figurálnych parených syrov v domácich podmienkach nie je len domácou zábavkou, ale to má aj širší spoločenský význam. Okrem toho, že je to výborná potravina a pochúťka, pomáha rozvíjať ľudovú tvorivosť, dáva príležitosť pre chov dobytka a využitie jeho produktov, čo má dopad aj na krásne vykosené a vypasené okolité lúky a pasienky, na vytváranie prirodzeného ekologického prostredia, a to zas umožňuje lepšie rozvíjať agroturistiku. Nakoniec výroba figurálnych syrov dáva možnosť aj primeraného zárobku ľuďom v domácnosti a napomáha to celkovému rozvoju vidieka. Práve vďaka takýmto podujatiam sa táto veľmi pozitívna novinka rýchlo šíri po celom Slovensku.

Na Jarmoku syrov v Novoti, okrem súťaži o najlepší hrudkový ovčí syr a najlepší figurálny syr sa uskutočnili i ďalšie zaujímavé súťaže, o ktoré bol medzi účastníkmi veľký záujem. Bola to tradičná obecná liga v ťahaní syrovej nite, na ktorej sa zúčastnilo 8 šikovných a zručných žien. Súťažilo o to, kto spraví z určeného množstva syra najdlhšiu syrovú niť za najkratší čas. Ďalšia zaujímavá súťaž bola určená pre deti, ktoré zas súťažili v rýchlosti konzumácie 2 m dlhých tenkých syrových nití .

Výsledky verejnej súťaže „Ťahanie syrových nití“:

 • Jana Jurčáková, Mútne;
 • Justína Fedorová, Novoť;
 • Štefánia Peňáková, Zákamenné.
Najlepší súťažiaci v oboch súťažiach dostali od starostu obce a predsedu Agrovexu diplomy a ceny. Veľké uznanie a pochvalu si však zaslúžia všetci účastníci všetkých súťaží.

Nakoniec treba organizátorom „Novotskej hrudky 2012 – jarmoku syrov“, a to predsedovi Agrovexu Ing. Jozefovi Kondelovi, tiež starostovi Bc. Františkovi Poletovi a vedeniu obce Novoť, úprimne poďakovať za krásne pripravené a zorganizované podujatie, ktoré si už získalo veľký obdiv a úctu na celom Slovensku.

Veľkú pochvalu si zaslúžia zamestnanci Agrovexu Novoť, ktorí aj nových podmienkach zvládli podujatie výborne. O poriadok na podujatí a bezproblémové parkovanie sa postaral Dobrovoľný hasičský zbor obce Novoť .

Základná škola s MŠ poslala na pomoc krúžok mladých hasičov a šikovné asistenky. Úprimná vďaka patrí aj všetkým sponzorom, spolupracovníkom podujatia, všetkým súťažiacim a aj samotným návštevníkom tohto výnimočne krásneho podujatia. Práve takéto tradičné a spoločenské stretnutia napomáhajú nám všetkým pri zviditeľnení našich tradícii a pri zveľaďovaní vidieka. Už teraz sa tešíme na budúcoročný „Jarmok syrov - Novotská hrudka 2013“ a na nové krásne syrárske fantázie.

Ing. Karol Herian, CSc., Žilina
Foto:
001 - 091 - Štefan Kolenčík
092 - 106 - Karol Herian
107 - 118 – Anton Janči


001


002


003


004


005


006


007


008


009


010


011


012


013


014


015


016


017


018


019


020


021


022


023


024


025


026


027


028


029


030


031


032


033


034


035


036


037


038


039


040


041


042


043


044


045


046


047


048


049


050


051


052


053


054


055


056


057


058


059


060


061


062


063


064


065


066


067


068


069


070


071


072


073


074


075


076


077


078


079


080


081


082


083


084


085


086


087


088


089


090


091


092


093


094


095


096


097


098


099


100


101


102


103


104


105


106


107


108


109


110


111


112


113


114


115


116


117


118
Autor : Stanislav Mikolajčík, citane 28298x
Hodnotenie :    |  Stvrtok, 5. jula 2012


Vase hodnotenie :   horsie  lepsie
Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 605 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL