Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Nedela, 23. juna 2024 

    "Brodecovci" úspešní aj v Lurdoch

NOVOŤ - Pri príležitostí 150 výročia zjavení Panny Márie v Lurdoch usporiadala firma KVN pre svojich zamestnancov pútnický zájazd do tohto juhofrancúzkého mesta.
Doplnené fotografie

Vyše štyridsať pútnikov využilo najskôr príjemné počasie na oddych pri morí na Azúrovom pobreží v meste Nice a potom sme cestovali do Lúrd. Vďaka poľskému kňazovi Kazimierzowi sme najskôr absolvovali Jubilejnú cestu pre získanie úplných odpustkov a to návštevou farského kostola, kde bola pokrstená sv. Bernadeta. Navštívili sme Cachot /väzenie/ v ktorom žila a bývala rodina Soubiroucov a kaplnku v miestnej nemocnici, kde sv. Bernadeta pristúpila k prvému sv. prijímaniu. A podobne ako v Ríme počas Jubilejného roka aj v Lurdoch sa prechádzalo cez jubilejnú bránu, prešli sme aj my cez bránu sv. Michala, ktorá má sedem prechodov a v každom je umiestnená mozaika predstavujúca Pannu Máriu s dieťaťom, ktorú pre získanie odpustkov bolo potrebné pobozkať a pomodliť sa určenú krásnu modlitbu: Mária, Ty, ktorá si naša Matka, nauč ma hovoriť tak ako Ty „ Hľa, služobnica Pána“. Nauč ma spievať ako Ty: „Velebí moja duša Pána a môj duch jasá v Bohu, mojom Spasiteľovi“ a sprevádzaj ma teraz na ceste k jaskyni kde vyviera prameň, znak života i radosti“. Potom sme urobili to čo kázala Panna Mária Bernadete „ Choďte napite sa vody z prameňa a umyte sa v nej“. Pri jaskyni sme zapálili sviece za seba i za celú novoťskú farnosť. V areáli baziliky sme postretávali množstvo Slovákov o čom svedčí aj skutočnosť, že sme na pravé poludnie mali sv. omšu a Slovensko zaplnilo celú Baziliku Nepoškvrneného Počatia. Sv. omšu celebrovalo osem kňazov a jeden kňaz zo Záhoria slúžil sv. omšu ešte v kaplnke sv. Gabriela. Večer sme sa zúčastnili sviečkovej procesie, kde sa nám dostalo veľkej cti, keď súrodenci Brodecovci rozšírení o vedúceho súboru Kamenčan M. Beňuša pred tretím desiatkom radostného ruženca zaspievali v slovenčine niekoľkým tisícom pútnikov „Božia rodička k Tebe voláme.... a vyslúžili si uznanie aj ostatných skupín zo Slovenska. Samozrejme zapojili sa aj do modlitby posvätného ruženca na pódiu na ktorom už stála naša Slovenská zástava. V nočných hodinách sme si aj s ostatnými skupinami ešte pred bazilikou zaspievali niekoľko pútnických piesni, ba niektorými sme až rozplakali ženy zo Záhoria, ktoré tieto počuli po prvý krát. V nedeľu ráno sa všetci Slováci opäť zišli na sv. omši v bazilike a potom sme išli na medzinárodnú sv. omšu do podzemnej Baziliky Pia X, ktorú celebrovalo niekoľko biskupov a okolo 200 kňazov. Bazilika má dĺžku 201 m a je široká 81 m a vojde do nej viac ako 20.000 pútnikov. V poobedňajších hodinách sme si spoločne vykonali krížovú cestu, ktorá má dĺžku 1530 m a vedie po vŕšku za jaskyňou. Cestou naspäť sme sa ešte zastavili v Benátkach, kde sme si pozreli chrám sv. Marka a známe námestie. Všetci pútnici sa chceme poďakovať vedeniu firmy KVN za prekrásne zážitky, ale aj tým čo rozdávali radosť, harmonikami a svojim spevom prispeli k vzornej reprezentácii našej farnosti i celej Oravy.

Galéria k článku
Autor : Štefan Kolenčík, citane 2274x
Hodnotenie :    |  Nedela, 12. oktobra 2008


Vase hodnotenie :   horsie  lepsie
Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 15985 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL