Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Nedela, 14. jula 2024 

    Októbrová úcta k šedinám

NOVOŤ - Koncom roka si už pravidelne pripomíname Mesiac úcty k starším. Vydareným podujatím v tomto mesiaci bolo aj kultúrno-spoločenské popoludnie pre vyše 100 obyvateľov Domova dôchodcov v Novoti, kde v kultúrnej časti podujatia vystúpila so svojím programom ľudová hudba Kamenčan zo Zákamenného pod vedením Mareka Beňuša, ktorá uviedla ľudové piesne zo Zákamenného, Oravy a Slovenska. Program spestril svojím vystúpením aj gajdoš Jakub Gogolák z Gajdošskej muziky z Námestova.

Koncom roka si už pravidelne pripomíname Mesiac úcty k starším. Staroba, to je vlastne jeseň života. Strieborný vlas, mozoľnaté dlane a bohaté životné skúsenosti, to je pestrá paleta veselých i smutnejších udalostí v živote človeka. To je čas zaslúženého odpočinku po statočne vykonanej práci.

Preto je príležitosťou, ba priam povinnosťou, využiť Mesiac úcty k starším na to, aby sme sa zastavili pri našich starších a starých spoluobčanoch, viac ako kedykoľvek v roku si ich povšimli, venovali im pozornosť. Zaslúžia si, aby sme vzdali úctu ich celoživotnému dielu, aby sme ocenili hodnoty, ktoré priniesli svojim rodinám, spoluobčanom, obci, či mestu. Pri tejto príležitosti Oravské osvetové stredisko Dolný Kubín zorganizovalo viaceré podujatia s osvetovými pracovníkmi v obciach, kluboch a domovoch dôchodcov. V Klube dôchodcov v Dolnom Kubíne to bola Tvorivá dielňa aranžovania, kde si účastníci mali možnosť pod dohľadom lektorky overiť svoju zručnosť a zhotovili kytice, ikebany a venčeky pre svojich blízkych na Pamiatku zosnulých.

Ďalším vydareným podujatím bolo kultúrno-spoločenské popoludnie pre vyše 100 obyvateľov Domova dôchodcov v Novoti, kde v kultúrnej časti podujatia vystúpila so svojím programom ľudová hudba Kamenčan zo Zákamenného pod vedením Mareka Beňuša, ktorá uviedla ľudové piesne zo Zákamenného, Oravy a Slovenska. Program spestril svojím vystúpením aj gajdoš Jakub Gogolák z Gajdošskej muziky z Námestova. Starkí vďačne prijali ponúknutý program. O potlesk, ale ani o slzy, nebola núdza. Osobitne pri dojímavých piesňach zo Zákamenného, ktoré sa spievali pri kosení a sušení sena a tie im pripomenuli mladé roky, časy, keď si aj sami zaspievali, tak ako v závere podujatia, keď si spoločne s hudobníkmi a speváčkami zanôtili. Boli to podujatia, aké treba ešte veľakrát zopakovať a spríjemniť dni jesene života našim starším spoluobčanom.

Adam Záň - Týždenník Orava
Autor : Administrátor, citane 1801x
Hodnotenie :    |  Utorok, 8. novembra 2005


Vase hodnotenie :   horsie  lepsie
Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 357 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL