Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Nedela, 14. jula 2024 

    Kandidátom na poslanca ŽSK je aj starosta obce Novoť

NOVOŤ - V okrese Námestovo je už známy aj jeden nezávislý kandidát - je ním starosta Novote a súčasný predseda Združenia miest a obcí František Poleta. Svoju odvahu kandidovať bez podpory strán nám odôvodnil: „Doteraz som sa vždy držal vlastnej nezávislosti a snažil som sa robiť vždy tak, ako sa dalo najlepšie. Oslovili ma viaceré politické strany, no ja sa nemienim nechať uviazať na vôdzku politickej závislosti, ktorej by som sa už nikdy nezbavil.“

Nemienim sa uviazať na vôdzku politickej závislosti

Koalície, v ktorých sa zostavujú kandidátne listiny na miesta poslancov Žilinského samosprávneho kraja za jednotlivé okresy na Orave v podstate kopírujú spojenectvo krajských orgánov strán. To znamená, že aj v okrese Námestovo zostavujú kandidátky koalície Smer-SD - ANO - HZD - SNS a Žilinská pravicová koalícia KDH - SDKÚ - DS. ĽS HZDS si verí, že vo svojich voličoch sa nesklame ani bez spojenectva s inými stranami. Kandidátky na poslancov krajského parlamentu však nie sú ešte stále definitívne, potvrdené by mali byť až zajtra, 11. októbra a definitívnou bodkou za ich podaním bude uzávierka 15. októbra o polnoci. Od 16. októbra začína oficiálna predvolebná kampaň na obsadenie postov predsedov vyšších územných celkov a poslancov zastupiteľstiev samosprávnych krajov. Mená doposiaľ známych kandidátov na funkciu predsedu ŽSK sme už v Našej Orave priniesli - Jozef Tarčák, Juraj Blanár a Andrej Sečúvka. Keďže okrem súčasného župana, Námestovčana Jozefa Tarčáka, ďalší dvaja kandidáti pochádzajú z centra kraja, pre Oravcov by mala byť voľba predsedu jednoznačnou záležitosťou.

Zaujímavé to však bude pri výbere poslancov. V okrese Námestovo sú mená kandidátov úplne vykryštalizované zatiaľ len v koalícii Smer-SD - ANO - HZD - SNS: okresná predsedníčka Smeru Viera Mazúrová, pracovník Poľnohospodárskej platobnej agentúry Ján Feja, podnikateľ Karol Grígeľ, lesník a podnikateľ Jozef Djubek a podnikateľ Jozef Parigal. Kým prví štyria idú do regionálnej politiky s čistým štítom, Jozef Parigal má ešte zo svojho predchádzajúceho miesta v samospráve nevyrovnané účty. V Oravskej Polhore, kde pôsobil ako starosta, doteraz dlhuje peniaze za majetok, ktorý si privlastnil. Ignoruje súdne rozhodnutia, vyhýba sa i exekúciám. Ešte tento mesiac ho čaká ďalšie súdne pojednávanie v tejto veci, predchádzajúce štyri Jozef Parigal údajne tiež ignoroval.

Takmer s určitosťou sa dá povedať, že na poslancov ŽSK budú kandidovať aj Elena Krausová a Jozef Straka - v súčasnosti vedúca služobného úradu MP SVR SR a starosta obce Lomná, súčasný poslanec zastupiteľstva VÚC Pavol Oparty, zubný lekár Ján Škombár a v hre je stále aj meno M. Fajčáka.
Predsedníčka ĽS HZDS v okrese Námestovo nám kandidátku nepotvrdila, pretože podľa nej bude definitívna až tento týždeň. No my sme zistili, že na nej údajne figurujú mená starostov Jozefa Pečarku, Milana Vrábeľa, Viktora Borovjaka, lekára Štefana Blahúta či veterinárneho lekára Jána Kubášeka.
V okrese Námestovo je už známy aj jeden nezávislý kandidát - je ním starosta Novote a súčasný predseda Združenia miest a obcí František Poleta. Svoju odvahu kandidovať bez podpory strán nám odôvodnil: „Doteraz som sa vždy držal vlastnej nezávislosti a snažil som sa robiť vždy tak, ako sa dalo najlepšie. Oslovili ma viaceré politické strany, no ja sa nemienim nechať uviazať na vôdzku politickej závislosti, ktorej by som sa už nikdy nezbavil.“

Koalícia Smer-SD - ANO - HZD - SNS má už svojich kandidátov aj v okrese Tvrdošín. Ako nám povedal okresný líder Smeru Jozef Parec, sú nimi podnikateľ Jozef Ďubjak, primátor Tvrdošína Ivan Šaško a jeho zástupkyňa Vlasta Jančeková.
Žilinská pravicová koalícia KDH - SDKÚ - DS stavia v Tvrdošínskom okrese na primátora Trstenej Juraja Bernaťáka, prednostu obvodného pozemkového úradu v Námestove Vladimíra Šišku a súčasného poslanca VÚC a pracovníka Krajského školského úradu v Žiline Františka Adamčáka.
Na zatiaľ ešte stále pracovnej verzii kandidátnej listiny ĽS-HZDS v okrese Tvrdošín sa nachádzajú mená Rudolf Piták, Erika Greššová a Ivan Poláčik.
Ako nezávislý kandidát sa o priazeň voličov mieni uchádzať starosta Nižnej Euden Dedinský. Zdôrazňujeme, že až do 15. októbra sú kandidátne listiny ešte stále otvorenou záležitosťou.

Článok je prevzatý z regionálného týždenníka Naša Orava


Autor : Administrátor, citane 2595x
Hodnotenie :    |  Sobota, 29. oktobra 2005


Vase hodnotenie :   horsie  lepsie
Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 355 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL