Linky :  | Oranet - Wifi sieť | Agropenzión | MY Oravské noviny | Orava | Oravská knižnica | Oravská galéria | Stránky hornooravských obcí
  
 Hlavna stranka | Registracia | Hladat | Galeria | Download | Neprihlaseny uzivatel  //Pondelok, 22. jula 2024 

    Svet má nového pápeža – Benedikta XVI.

Vatikán - Novým pápežom sa dnes stal nemecký kardinál Joseph Ratzinger (78), ktorý prijal meno Benedikt XVI. Desaťtisícom ľudí zhromaždených na námestí Sv. Petra to oznámil chilský kardinál Jorge Medina. Krátko pred 19:00 SELČ Benedikt XVI. z balkóna baziliky svätého Petra po prvý raz udelil požehnanie Mestu a svetu.

Novozvolený pápež následne z balkóna Baziliky sv. Petra požiadal veriacich, aby sa modlili za neho a jeho pontifikát. "Zverujem sa do vašich modlitieb," povedal pred prvým požehnaním mestu Rím a svetu (Urbi et orbi).

Nový pápež Benedikt XVI. (Joseph Ratzinger) prvýkrát udelil požehnanie Urbi et Orbi

Nový pápež Benedikt XVI. (Joseph Ratzinger) prvýkrát udelil požehnanie Urbi et Orbi

Zvolenie 265. pápeža ohlásil svetu krátko pred 18.00 h SELČ biely dym vychádzajúci z komína vatikánskej Sixtínskej kaplnky a zvony na Bazilike sv. Petra. Ľudia zhromaždení na námestí vo Vatikáne prijali správu s veľkým nadšením.

Išlo o jednu z najrýchlejších volieb hlavy katolíckej cirkvi v poslednom storočí. Pápeža Pia XII. zvolili v roku 1939 v treťom hlasovaní za jeden deň, Jána Pavla I. v roku 1978 po štyroch hlasovaniach.

Nástupcu zosnulého Jána Pavla II. zvolili v utorok už počas druhého dňa prvého konkláve v treťom tisícročí, na ktorom sa zúčastnil rekordný počet kardinálov - 115 - z 52 krajín všetkých svetadielov. Nie je jasné, či sa tak stalo po štyroch alebo piatich hlasovaniach, na úspešnú voľbu však bola potrebná dvojtretinová väčšina, teda najmenej 77 hlasov.

Konzervatívec Ratzinger, doterajší dekan zboru kardinálov a prefekt kongregácie pre doktrínu viery, je prvým nemeckým pápežom po približne 480 rokoch a celkovo ôsmym Nemcom na pápežskom stolci. Pred voľbou bol jedným z hlavných favoritov.

Jeho poľský predchodca Ján Pavol II. zomrel 2. apríla 2005 vo veku 84 rokov po 26-ročnom pontifikáte - treťom najdlhšom v dejinách rímskokatolíckej cirkvi.

Pútnici na Námestí sv. Petra privítali nového pápeža

Davy kričali od radosti a mávali zástavami, keď sa novozvolený pápež Benedikt XVI., ktorým sa stal nemecký kardinál Joseph Ratzinger, po prvý raz objavil na balkóne a prihovoril sa zhromaždeným veriacim slovami "drahí bratia a sestry". Potom dav na okamih zmĺkol a nový pápež začal svoj prvý príhovor v úlohe najvyššej hlavy rímskokatolíckej cirkvi.

Ešte pred oznámením radostnej správy sa napätie na Námestí sv. Petra dalo krájať. Desaťtisíce pútnikov sem prišli už druhý deň sledovať komín Sixtínskej kaplnky, kde konkláve 115 kardinálov z 52 krajín volilo nástupcu zosnulého Jána Pavla II. Všetci upierali zrak na komín v nádeji, že po pondelkovom zasadaní, ktoré sa skončilo vypustením čierneho dymu na znak neúspešnej voľby, bude v utorok z kaplnky vychádzať dym biely.

Keď sa nakoniec krátko pred 18.00 hodinou objavil dym, zdal sa chvíľami biely a chvíľami čierny, preto si nikto nebol celkom istý. Jedni kričali "biely", jedni vraveli "čierny", až nakoniec niektorí veriaci začali skandovať "Je biely! Je biely!" a skupina Brazílčanov začala prejavovať svoju radosť bezprostredným poskakovaním. "Habemus papam, habemus papam - máme pápeža, máme pápeža," kričal nadšene 26-ročný Brazílčan Daomario Barbalho.

Minúty však ubiehali a neistota z farby dymu rástla. Päť minút pred šiestou mladá 21-ročná Američanka neisto povedala: "Naozaj vyzerá biely, ale nie som si istá." Dav okolo nej krátko zaševelil od vzrušenia a nakrátko nato sa ozvali zvony. Nadšenie však ochladlo, keď o chvíľu prestali. O niekoľko minút neskôr sa však zvony už rozozvučali naplno a dav prepukol do šialeného jasotu.

V iných častiach Ríma ľudia pri zvuku zvonov spozorneli a začali v húfoch prúdiť smerom k Vatikánu, aby si nenechali ujsť pohľad na nového pápeža, keď sa po prvý raz objaví v okne.

Kňazi a seminaristi bežali v kňazskom rúchu, rádové sestry si vyhrnuli dlhé sukne a svižne sa rozbehli do Vatikánu. Vodiči trúbili klaksónmi, predavači predčasne zatvárali obchody a pridali sa k davu vítať nového pápeža. Polícia sa okamžite pustila do usmerňovania dopravy, no vzhľadom na významnosť situácie a nadšenie tisícok ľudí to malo pramalý účinok. Rím sa stal jasajúcim mestom, ktoré oznamovalo svetu, že má pápeža Benedikta XVI.

Poliaci sú s novou hlavou katolíckej cirkvi spokojní

Prvé reakcie na voľbu nového pápeža sú v krajine jeho predchodcu, zosnulého Jána Pavla II., v Poľsku prevažne pozitívne.
Mnohí veriaci prúdili v utorok podvečer do chrámov Božích, aby sa tam pomodlili za nového pontifika.

V jednej z internetových diskusií istá mladá Poľka - zrejme v narážke na slová poľského kardinála Karola Wojtylu krátko po zvolení za pápeža spred viac ako štvrťstoročia - napísala: Milujeme Ťa, Benedikt XVI., aj keď nie si Poliakom a prichádzaš z ďalekej krajiny. Iný účastník internetového fóra zasa stručne konštatoval: Gratulujeme Nemcom.

Kardinál Joseph Ratzinger si srdcia Poliakov získal predovšetkým emocionálnou kázňou v rámci pohrebnej bohoslužby za zosnulého poľského predchodcu. Navyše dnes katolíci u našich severných susedov pripomínajú, že novozvolený pápež patril medzi blízkych spolupracovníkov Jána Pavla II. a netaja presvedčenie, že bude pokračovať v diele ich krajana vyjadrujúc nádej, že úspešne.

Katolíci v krajinách Latinskej Ameriky reagovali na voľbu nemeckého kardinála za pápeža so sklamaním, keďže medzi uchádzačmi o pápežský stolec bolo viacero kardinálov z ich kontinentu.

Bolo by bývalo dobré, ak by boli zvolili niekoho z Latinskej Ameriky, veď tu žije najviac katolíkov, uviedol v prvej reakcii istý kolumbijský inžinier.

Rádová sestra Blanca Maria Benavidezová však zdôraznila, že národnosť je v katolíckej cirkvi vlastne nepodstatná. Ide o to zachovať základy viery. Nový pápež je blízky Bohu a my ho budeme nasledovať, povedala rektorka cirkevnej školy Del Sagrado Corazon de Jesus v malom kolumbijskom meste San Lorenzo na juhozápade latinskoamerickej krajiny.

Reakcie politikov na voľbu nového Svätého otca

Významní svetoví a slovenskí politickí predstavitelia blahoželajú kardinálovi Josephovi Ratzingerovi k zvoleniu za pápeža.

Očakávajú, že Benedikt XVI. nadviaže počas svojho pontifikátu na prácu a úsilie svojho predchodcu - nedávno zosnulého Jána Pavla II.

EDMUND STOIBER (bavorský krajinský premiér): "Celé Bavorsko sa veľmi teší voľbe nového pápeža. Zvolenie Nemca za nástupcu apoštola Petra po viac ako 400 rokoch je jedinečným a historickým zážitkom. V mene všetkých bavorských krajanov želám novému pápežovi z celého srdca božie požehnanie."

MIKULÁŠ DZURINDA (slovenský premiér): "Som presvedčený, že osoba nového Svätého otca bude svojou vierou, poslaním a odkazom rovnakou inšpiráciou a duchovnou oporou, akou nám bol Svätý Otec Ján Pavol II."

BÉLA BUGÁR (predseda SMK): "Novozvolený pápež je konzervatívny. Meno, ktoré si pápež zvolil po svojom predchodcovi Benediktovi XV., ktorý sa počas prvej svetovej vojny zasadzoval o mier symbolizuje, že Ratzinger bude pokračovať v šľapajach svojho predchodcu.

SILVAN ŠALOM (izraelský minister zahraničných vecí): "Tento pápež, vzhľadom na jeho historické skúsenosti, bude obzvlášť zaviazaný nekompromisnému boju proti antisemitizmu."

KOFI ANNAN (generálny tajomník OSN): "OSN a Vatikán sa cítia zaviazaní veci mieru, sociálnej spravodlivosti, ľudskej dôstojnosti, náboženskej slobode a rešpektovaniu všetkých vierovyznaní vo svete."

FERENC GYURCSÁNY (maďarský premiér): "Maďarsko je odhodlané aj počas pápežskej služby Benedikta XVI. rozvíjať ďalej dobré vzťahy so Svätou stolicou."

ANDREJ KURAJEV (ruský pravoslávny teológ): "Misionárska činnosť katolíckej cirkvi na území Ruskej federácie za pontifikátu novej hlavy rímskokatolíckej cirkvi opadne. Pocity veriaceho Nemca voči Rusku sú iné ako v prípade Poliaka, pre ktorého bolo Rusko vždy symbolom agresie."

JÚLIUS FILO (biskup evanjelickej cirkvi): "Dúfam, že kresťanstvo bude dávať aj v budúcnosti dobré signály o ochote spolupracovať a pestovať jednotu v Ježišovi Kristovi."

FERENC MÁDL (maďarský pezident): "Meno Benedikt XVI. svedčí o tom, že Joseph Ratzinger bude pracovať na harmonickej spolupráci katolíckej cirkvi a inštitúcií sveta."

GEORGE BUSH (americký prezident): "Je to muž, ktorý slúži Pánovi."

PAVOL HRUŠOVSKÝ (predseda NR SR): "Benedikt XVI. je nádej pre ďalšie presadzovanie hodnôt, na ktoré vo svojom pontifikáte kládol dôraz Svätý Otec Ján Pavol II."

Pravda, ČTK, TASRAutor : Administrátor, citane 2162x
Hodnotenie :    |  Utorok, 19. aprila 2005


Vase hodnotenie :   horsie  lepsie
Prihlasenie
Login:
Heslo:

Hladat
 
v clankoch
v novinkach
v hlavnom menu

Najcitanejsie
Fašiangy aj v materskej škole

Nebezpečenstvo pri zbere húb

Novotská hrudka - výsledky, foto i odborný komentár

Vzácni hostia na Novotských furmanských dňoch

III. ročník Novotských furmanských dní

Info
Nase stranky si prave cita 583 citatelov, z toho je 0 zaregistrovanych

Sponzoring
Domenu www.novot.sk sponzoruje:

Copyright © 2005-2021 Ing. Rastislav Kovalčík. Technická podpora : www.oranet.sk
Powered by DEV web management system      
DWMS13ACL